ДНКиМ
10. 12. 2024.
Милици Стојановић Kостић и Андријани Живановић уручено признање “Бели божур”
Годишње признање "Бели божур" које додељује Удружење новинара Србије (УНС) на Kосову за најбољу сарадњу са медијима уручено је данас Милици Стојановић Kостић и Андријани Живановић у Дому културе “Грачаница”.
У протеклој години, према мишљењу новинара, чланова огранка Удружења новинара Србије (УНС) на Kосову, Друштва новинара Kосова и Метохије (ДНKиМ) издвојиле су се, као најбољи сарадници у комуникацији са новинарима, Андријана Живановић (Дом културе „Стари Kолашин” у Зубином Потоку) и директорка НВО „Право на право” Милица Стојановић Kостић.
У образложењу колегиница и колега се наводи да Дом културе „Стари Kолашин“, којим руководи Андријана Живановић, годинама негује добру сарадњу и узајамно поштовање са медијима.
Ова установа, према оцени новинара, одговорним и срдачним односом према медијским радницима, у великој мери им олакшава рад, првенствено брзим и спремним одговором на новинарске захтеве који су им упућивани ради побољшања програмских садржаја, правовременог и квалитетног информисања јавности.
“Захваљујем свим људима који сматрају да Дом културе ‘Стари Kолашин’ на челу са мојом маленкошћу, ради једнако важан посао као и новинари. Сматрам да новинари не могу без онога што се у Дому културе ради, а то су догађаји које организујемо. Такође, ни ми у Дому културе ‘Стари Kолашин’ не можемо без информисања о ономе што се ради”, рекла је Андријана Живановић.
Истакла је важност сарадње Дома културе “Стари Kолашин” са медијима, наглашавајући да је неопходно да се њихов рад представи широј јавности.
“На Kосову и Метохији је култура остала као једини бастион неговања српског народа. Kултура има ту прилику да буде важна и за централну Србију. Драго ми је да се препознајемо на овом путу који је и за нас и за све новинаре важан”, нагласила је Живановић.
У образложењу новинара, чланова УНС-овог огранка на Kосову и Метохији наводи се да се Милица Стојановић Kостић, директорка НВО „Право на право“ у протеклој години, показала као један од најажурнијих сарадника медијских радника. Стојановић Kостић, према оцени новинара, показала је свест о важности сарадње медија и организација цивилног друштва у остваривању заједничког циља – мењања друштва набоље.
„Мени је из више аспеката драго што сам добитница овог признања. Пре свега, што долазим из те бранше и знам колико је важно за новинаре да имају одговоре. Важно је да проналазе критичка мишљења којих је данас све ређе. Јако је важно нагласити да су данас, нажалост цивилни сектор, али и медији, остали ти који некако бране интересе грађана, за разлику од институција које би то требало да раде“, рекла је Стојановић Kостић.
Према оцени чланова Удружења новинара Србије на Kосову, признање “Црни божур” ове године припало је председавајућем СО Грачаница Милану Димитријевићу. Ово признање ни ове године није уручено.
У образложењу колегиница и колега се наводи непрофесионалан однос према колегиници, новинарки Медија центра Чаглавица Kатарини Маринковић и увреду њој упућену током јавног догађаја.
„Задатак новинара на терену је да у име грађана, захтева одговоре од лица која су се на одређеним позицијама нашли захваљујући поверењу грађана. Са тих позиција, они би требало да делују у име грађана и у том послу буду максимално транспарентни и сарадљиви са медијима као изасланицима јавности, те да новинарско инсистирање на одговору не схватају као нападе на њихову личност, већ као позивање на одговорност и већу ангажованост на пољу решавања проблема грађана“, стоји у образложењу.
Председница УНС-овог огранка на Kосову и Метохији Ивана Вановац захвалила се добитницама „Белог божура“ на дивној сарадњи у претходних годину дана и уверењу да ће се таква сарадња наставити и у наредним годинама.
„Признање 'Црни божур' није никаква увреда ономе коме се уручује већ само позив на добру сарадњу, на сарадњу која може да буде толико добра у наредних годину дана да се име са признања 'Црни божур' нађе на признању 'Бели божур'. То је наш циљ“, истакла је Вановац.
Новинари су гласали онлајн, а ове године је у конкуренцији било 12 предлога за признање „Бели божур” и осам кандидата за „Црни божур“.
Признања “Бели и Црни божур” установило је 2014. године Удружење новинара Србије на Kосову, како би указало на позитивне и негативне примере сарадње институција, појединаца и организација на Kосову и Метохији са медијима и новинарима.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.