Новинарско ћоше
19. 05. 2017.
Говор Слободана Рељића на уручењу УНС-ове Награде „Пера Тодоровић“
Тренутак је свечан и потенцијално симболички важан за наше новинарство. Овим свечаним чином практично почиње да живи једна награда за изузетан новинарски рад у Србији. Први пут се додељује награда УНС „Пера Тодоровић“ за фељтон.
Надајмо се да ће се ово што данас сејемо укоренити и постати основ за успостављање стандарда како треба да се стварају добра фељтонска штива на српском језику. То јесте смисао добро осмишљених, озбиљно конципираних и пажљиво гајених награда. Да се неки људски напор уређује на добро.
Корени од којих ова награда креће су – добри.
Ова кућа и место у којем смо - нас веже са Пером Тодоровићем, по коме је награда добила име. То је за век и по незаборављено име у српском новинарству. Сама његова биографија и дела важна су и неисцрпно занимљива сведочанства – често препричавана! - о важном времену за овај народ и периоду када се успостављали темељи нашег новинарства.
Између осталог, био је и други председник овог Удружења.
Први конкурс награде „Пера Тодоровић“ показао је да се у српском новинарству и данас – које јесте доба које се не може описивати као добро и угледно – цени и гаји добра и друштвено релевантна прича која повезује нас с важним токовима прошлости и културе, која подразумева дубље истраживачко посвећивање и добро писање - сликовиту и примишљену презентацију приче.
Конкуренција за прву награду је била баш јака, изузетна: од приповедања о дубоким стазама наше духовности – доживљај Атоса међу новом генерацијом; преко светских фељтонских прича о Стаљину и односу према њему данас; сведочења о томе како је пад Берлинског зида изгледао ако сте били на лицу места; аналитична и промишљена прича о документу који је утицао на промену тока наше новије историје – Меморандуму САНУ; о протагонистима наших последњих ратова – генералу Кадијевућу и хероју народном Милану Тепићу; до сторија о нашем језику и двојици важних писаца – Добрици Ћосићу и Петру Кочићу.
Жири је могао да констатује 1) смислен и друштвено релевантан избор тема и 2) новинарско-фељтонски рад који је био – од солидног до одличног.
Пошто се награђује само један рад Жири изабран од стране утемељивача ове нагараде - на њима је одговорност за компетентност Жирија - је све то узео у разматрање и по својим укупним знањима и појединачним афинитетима одабрао – причу о људској и националној драми која се прелама кроз Петра Кочића – а поводом 100-годишњице смрти. Аутор је колега Mилорад Ђоковић, познато новинарско име.
Жири је образложио свој избор: 1) наглашен је значај теме и њена судбинска актуелност, 2) велики и квалитетан рад писца фељтона и 3) поштовање фељтонског жанра у презентацији. Поједностављено: то је одлична и врло занимљиво написана прича. И важна.
Господин Ђоковић, кога лично познајем од студентских дана, тако је у јакој конкуренцији постао први добитник награде УНС „Пера Тодоровић“ за фељтон – што се обележава пригодном дипломом и златним прстеном.
Мислим, лично, да ће овај његов рад представљати достојан пример како треба да изгледа баш добар фељтон у српском новинарству. Лепа коцкица у мозаику обрасца за углед будућим фељтонистима!
Честитамо добитнику!
Захваљујемо се свима који су учествовали и тако својим радом и именом ову награду учинили репрезентативном и утемељили њену важност.
Захваљујемо се редакцијама које су препознале значај успостављања једног оваквог камена путоказа.
И хвала свима из организаторске екипе УНС.
Водице, 18. маја, 2017 Слободан Рељић,
у име жирија УНС награде „Пера Тодоровић“
Коментари (1)
Остави коментар20.05.
2017.
Браво
Свака част Ђоковићу! Испоравите само име, јер сте погрешили. Милорад се зове, а не Милан.
Одговори