Новинарско ћоше
08. 11. 2016.
Дигитална колекција палилуске штампе од сада претражива по речима у тексту
Библиотека „Милутин Бојић“ из Београда креирала је једну од првих дигиталних библиотека у Србији која има могућност претраживања у тексту по било ком траженом појму. Ова дигитална библиотека налази се на интернет адреси http://zavicajna.digitalna.rs/, а углавном обухвата грађу која је везана за територију општине Палилула.
Реч је о дигитализованим листовима који су излазили или још увек излазе, а имају палилулски предзнак: Палилула – месечни информатор (излазио од 1970. до 1990. године), Дунавски венац (излази од 2004.), Палилула (излази од 2000. године), Пољоиндустрија (лист ПКБ корпорације, излази од 1967), а у припреми је и лист Палилулска трибина (од 1963-1996). Осим тога, у овој дигиталној бибилотеци могу се пронаћи и књиге и студије о Палилули и њеним насељима, а ту је веома занимљива стара грађа из периода Краљевине Србије (нпр. стенограмске белешке са скупштинских заседања из 1889. године).
Према речима Јовице Кртинића, директора библиотеке „Милутин Бојић“, грађа постављена на ову дигиталну бибиотеку представља тек мањи део оног што је досад обрађено.
- У наредним месецима ће на странице ове дигиталне бибилотеке бити постављени сви доступни бројеви наведених листова, који представљају праву малу ризницу за локалне истраживаче. Сада је могуће на веома брз и поуздан начин доћи до чланака о одређеним људима, институцијама или догађајима, што представља велику олакшицу и уштеду времена – наводи Кртинић.
Иначе, ова дигитална бибиотека је заснована на тзв. open source решењу, а највећи део заслуга да се решење прилагоди за овакву употребу има Андрија Сагић, шеф одељења за дигитализацију у Библиотеци „Милутин Бојић“.
Како најављују из бибилотеке, ово решење ускоро ће се наћи у примени у још неким бибилотекама у Србији, а на тај начин ће се учинити доступним бројна значајна грађа, посебно она која има документаристичку вредност.
Иначе, библиотека „Милутин Бојић“ је досад дигитализовала сву грађу везану за Милутина Бојића, која се налази на адреси http://digitalna.milutinbojic.org.rs/
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.