Новинарско ћоше
01. 02. 2016.
Промоција зборника "Колаборационистичка штампа у Србији 1941-1944"
Промоција зборника "Колаборационистичка штампа у Србији 1941-1944" биће одржана у уторак, 9. фебруара, са почетком у 19.30 сати, у Малој сали Коларчеве задужбине.
„Зборник доприноси проучавању историје српског новинарства и јавног информисања. Осам аутора бави се, у 12 тематски заокружених поглавља, контекстуалном и квалитативном анализом писања штампе и јавном речи у Србији током окупације у Другом светском рату“, каже за УНС приређивач књиге Александар Стојановић.
На промоцији ће учествовати: дописни члан САНУ др Љубодраг Димић, рецензенти књиге др Мира Радојевић и др Милан Терзић, један од аутора књиге др Драгомир Бонџић и приређивач зборника др Александар Стојановић.
„Штампа у окупираној Србији 1941–1944. године није у прошлости, у већој мери, била предмет истраживачког интересовања историчара, политиколога и социолога. Иако су је генерације истраживача парцијално користиле као историјски извор, она је ретко сама представљала основну тему истраживања“, каже Стојановић и додаје да је „колаборационистичка штампа у окупираној Србији имала велики значај, као саставни део и инструмент пропаганде окупатора и владе Милана Недића, али и као својеврсна политичка арена и простор у коме су своје идеје и критике ривала пласирале различите фракције иначе веома хетерогене српске колаборационистичке управе“.
„Њен основни циљ није био да истински информише становништво, већ је коришћена као једно од бројних оружја у тоталном рату у Европи од 1939. до 1945. године. Иако су услед вишеслојне цензуре многи садржаји на страницама штампе приказани искривљено или чак сасвим нетачно, она је ипак, у великој мери, верни преносилац духа и сведок једног бурног времена“, рекао је Стојановић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.