Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Новинар из Скопља Стефан Радуловић: Стручна пракса у Србији је одлична
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

25. 10. 2015.

Аутор: М.И. Извор: УНС

Новинар из Скопља Стефан Радуловић: Стручна пракса у Србији је одлична

Један од полазника стручне праксе за новинаре српских медија из региона коју је организовало Удружење новинара Србије (УНС) у сарадњи са Министарством спољних послова - Управом за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Стефан Радуловић, за УНС говори о свом искуству током тронедељне праксе.

 

„Рођен сам у Скопљу где завршавам студије на Филолошком Факултету „Блаже Конески“, одсек: превођење и тумачење (енглески и француски). Поред успеха на факултету, одувек ме је вукло новинарство па сам се укључио у рад Културно-информативног центра Срба у Македонији – "Спона". У питању је невладина организација која се углавном бави културним животом Срба у Македонији“, каже за УНС Стефан Радуловић.

У „Спони“ је ангажован као сарадник од 2013. године, активно ради на веб страни, теренским истраживањима, писању, а поред тога, сарађује и са америчком веб страном „musclecarszone.com“ за коју пише чланке на енглеском језику у вези са ауто-мото индустријом.

На питање УНС-а да нам прокоментарише медијску сцену у Македонији, Стефан је одговорио да „медији у Македонији нису независни, тј. цензура је на највишем могућем нивоу. Премијер и водитељ се буквално договарају шта ће да причају током емисије, а има само један медиј који је независан“.

Стефан је додао и да су најзаступљенији медији телевизије и интернет портали, док штампаних има у веома малом броју.Такође, приметио je и да је много теже данас доћи до српске штампе, а као пример је навео „Политику“ који  су раније могли да нађу на сваком киоску, док данас једва и на сваком петом.

Од медија у Србији, Стефан редовно прати РТС и Б92, као и портал "Мондо" и "Вечерње новости".

На питање УНС-а шта је оставило највећи утисак на њега током тронедељног боравка на стручној пракси, одговорио је „поред одлазака у УНС и редакцију РТС, имали смо доста посла у Канцеларији за дијаспору јер су била у посети Београду деца из Вуковара, па смо имали задатак да испратимо и пренесемо цео тај догађај. Том приликом смо посетили важне државне институције, као што су Скупштина и Председништво, а упознали смо и министра Ивицу Дачића који нам је поклонио по књигу 'Србија у великом рату' ".

Стефан је нагласио да је највећи утисак на њега оставила управо посета министру Дачићу с обзиром на то да је највише медија преносило тај догађај, као и емитовање дневника на РТС-у током ког су преносили обраћање премијера Вучића поводом седам година од оснивања Српске напредне странке.

По Стефановом мишљењу, пракса је била одлична јер му је омогућила да види како функционишу велике редакције, као и рад на терену.

Посебно је задовољан што је имао прилику да буде у великој и озбиљној редакцији каква је РТС, а једина замерка је што им се нису више и озбиљније посветили с обзиром на то да је све било "по принципу импровизације". Такође, жао му је што није могао да посети Б92 "јер му се свиђа њихова професионалност и организованост".

„Доћи ћу поново на праксу за новинаре из региона уколико будем у могућности, а свима који желе да се усавршавају радо препоручујем да дођу јер ће мени искуство које сам стекао помоћи да радим брже и ефикасније него до сада“, рекао је Стефан Радуловић.

Стефан је истакао да је значај медија у дијаспори за Србију, и обратно изузетно велики, јер су они једини начин да се повежу људи међу собом, као и да имају увид у то шта се дешава у Србији и дијаспори.

„'Спона' ће убудуће сигурно сарађивати и са српским новинарима у Хрватској, Албанији и Румунији преко колега који су заједно са мном били на обуци, што итекако потврђује и велики значај праксе за новинаре из региона коју су организовали УНС и Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону“, закључио  је Стефан Радуловић.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси