Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Панчевац Чедомир Марков на постдипломским студијима новинарства у Јужној Кореји
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

28. 09. 2015.

Аутор: В. Јованов Пештанац Извор: www.komsijskenovosti.rs

Панчевац Чедомир Марков на постдипломским студијима новинарства у Јужној Кореји

Чедомир Марков (27) једини је Панчевац који студира у Јужној Кореји као стипендиста Владе Републике Кореје. Он похађа мастер студије на смеру „Медији и комуникација“ и почетком септембра почео је његов студентски живот на Yeungnam Универзитету у граду Дегу.

Стипендија овог младог Панчевца подразумева покривене све трошкове за три године боравка и студирања у Кореји, где је прва година намењена савладавању корејског језика до одређеног нивоа, а друге две године су мастер студије.

Кореја финансира школовање 700 међународних студената, а квота за Србију је четири годишње. С обзиром да је то релативно нов програм, Чедомир је један од малобројних грађана Србије коме се указала оваква прилика, а мање их је од десеторо.

 

Након завршеног факултета Чедомир је желео да настави усавршавање ван Србије. За наше студенте су тада тек опочели да се отварају страни универзитети, а академски програми Европске уније који су нам били и раније доступни нису му били довољно интересантни.

- Радио сам у Панчеву и стално тражио по интернету, на домаћим и међународним сајтовима, али је слаба понуда програма за усавршавање за „друштвењаке“. Дипломирани сам новинар и желео сам у тој области да се усавршавам. У једном тренутку појавила су се три програма на којима сам у исто време био примљен. У Турској, Грчкој и Кореји. Истог часа знао сам да је Кореја мој избор јер о тој земљи скоро ништа нисам знао и представљало ми је велики изазов, прича своје утиске Чедомир Марков.

Једини услов стипендије био је да у року од годину дана савлада корејски језик који би по нама познатим мерилима био у рангу почетног средњег нивоа. Њему је успело оно што ретко коме јесте – тај ниво је достигао већ у јануару ове године, након свега 6 месеци боравка у тој земљи. У августу је добио обавештење да је достигао чак напредни ниво познавања корејског језика.

- То је била одлична вест. Представља огроман притисак, јер ће од мене на факултету очекивати више, али резултат тога је да ми је повећана стипендија. Није свима иста мотивација, велики проценат људи, око 60% њих, успе да савлада језик у предвиђеном року, некима се даје додатних шест месеци за то, али је исто тако велики проценат и оних који одустану, прича Чедомир.

Он иначе говори енглески, француски, немачки, руски и шпански језик. Када је почео да учи корејски, схватио је да тај језик нема никаквих додирних тачака ни са једним њему познатим језиком, има пуно синонима, а 70% речи води порекло из кинеског језика.

Пун је утисака о Кореји, али и задивљен односом професора према студентима.

- Међусобно поштовање је увек присутно. У Кореји воле да уче о другим културама, тако да осим што ми учимо о Кореји, њиховим обичајима, начину живота, они у исто време уче о нама и земљи из које долазимо, прича Чедомир.

Његова стипендија покрива све трошкове боравка  - пола сноси Влада Републике Кореје, другу половину изабрани Универзитет на којем ће се у наредне две године усавршавати у области медија. Како каже, истраживаће власничку структуру, цензуру, анализираће њихове медије и правити поређења са нашим. Тек у другој години студија стећи ће право да ради у Кореји, уз студије, али прописи кажу да ће моћи да ради само посао у струци и искључиво по одобрењу свог ментора.

Кореанци верују у моћ образовања. Једна генерација кореанаца је све прошла – рат, глад, економску кризу. Од шездесетих година прошлог века на овамо Кореја се убрзано развија, а образовање је свих ових деценија било приоритет број један.

Како Чеда каже, осим што желе да свет учи од њих, један од мотива за додељивање стипендија младима из различитих земаља је неки вид захвалности према њима, јер су у време кризе Кореанци, када су били сиромашни, учили у тим земљама и знање доносили кући.

- Професори уживају високи углед у овој земљи, каже Чеда.

Много можемо да научимо од Јужне Кореје и њених грађана.

- Најјачи утисци након првих годину дана у овој земљи свакако је позитиван приступ животу. То ми је можда и највредније искуство – не плаше се промена. У свакој промени виде шансу за свој напредак. Кореанци јако раде и јако се забављају. Предани су свему што раде. Овде је све тако интензивно. И рад и провод. Без обзира шта раде, у томе морају да буду јако добри, препричава своје утиске Чедомир Марков.

Незапосленост је око 4%. Око 90% младих има завршене факултете, то је ствар престижа као и да се запосле у доброј фирми. Чеда каже да ће млади, док су незапослени, односно док траже посао у складу са образовањем, усавршавати неке вештине или знање страног језика, док не нађу адекватан посао.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси