Новинарско ћоше
12. 03. 2024.
Две медаље за Ски секцију УНС-а на Светском првенству новинара скијаша у Казахстану
Српски новинарски скијашки тим освојио је две медаље на 69. Светском новинарском првенству, одржаном од 3. до 10. марта ове године у Казахстану, у орагнизацији Међународног клуба новинара скијаша “СЦИЈ”.
Фоторепортер Марко Ђурица у категорији сениора освојио је сребрну медаљу у велеслалому, а други је био и у комбинацији алпског и нордијског скијања. У Казахстану се на 69. Митингу новинара скијаша ове године окупило више од 120 новинара из 23 земље.
“Велики успех за нашу замљу и нове медаље, након прошлогодишњих првих медаља из Канадског скијашког центра Корнер Брук. Велеслаломска трка је била доста захтевна због леда и касног стартног броја када је стаза већ постала јако тешка за скијање. Срећан сам поготово кад се погледа каква је конкуренција била и из којих великих скијашких земаља долазе колеге”, објашњава Ђурица који је заједно са Мирком Милићевићем чинио српски тим.
Обојица су чланови Ски секције УНС-а.
Скијалиште Шимбулак налази се у непосредној близини Казахстанског највећег града Алматија и ушло је у Гинисову књигу рекорда за ноћно скијање на највећој висини. Највиша стаза сада је на 3200 метара, а скијалиште ће се још ширити па ће највиша стаза за неколико година бити на више од 4000 метара.
Казахстан има велике планове за развој целе мреже скијалишта што би се у будућности могло показати као велика предност јер многа европска скијалишта због климатских промена имају проблем са снегом, а Казахстан на својим високим планинама за сада нема тих проблема.
Испод самога скијалишта налази се још један Гинисов рекордер. Клизачки ринг Медеу је на највишој надморској висини на свету, 1691 м и са невероватних 10 500 квадратних метара ледене површине на којем се истовремено може клизати чак 3000 људи. Од 1972. Када је изграђен на њему је оборено 170 светских рекорда у брзом клизању. Медеу је данас не само омиљено место за рекреацију становника Алматија, него и прави мамац за туристе.
Туристима највише нуде своју номадску традицију. Тако на сваком кораку можете да предахнете у јурти – њиховом шатору-настамби, можете да јашете коње обучени у казачке ношње или да се поносно сликате са орлом.
Тренутно годишње Казахстан посети око 1 400 000 туриста, највише из Русије, затим из САД, Турске И Кине. Највећи адут им је невероватна пророда с необицним крајолицима, али и изврсна гастрономска понуда.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.