Насловна  |  Саопштења  |  АНЕМ, УНС, НУНС и Локал Прес: Нерегуларност и нетранспарентност процеса пројектног суфинансирања
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Саопштења

04. 07. 2025.

Извор: УНС

АНЕМ, УНС, НУНС и Локал Прес: Нерегуларност и нетранспарентност процеса пројектног суфинансирања

Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ), Удружење новинара Србије (УНС), Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Локал Прес указују да се оцењивање медијских пројеката и расподеле средстава у оквиру процеса пројектног суфинансирања наставило и у јуну месецу уз бројна спорна решења, нерегуларности и нетранаспрентност процеса.

Иако постоји обавеза јавног увида, поједине локалне самоуправе, нису објавиле решења о додели средстава медијским пројектима у форми докумената већ у форми вести или записника.

Конкурс у Прокупљу представља драстичан пример концентрације додељених средстава једном медију. Наиме, чак 95% укупног буџета, односно 6,4 милиона динара, додељено је локалној телевизији Мост Нет, док је преосталих 400.000 равномерно расподељено на четири апликанта – по 100.000 динара.

Тренд снижења опредељених износа за пројектно суфинансирање од стране локалних самоуправа приметан је и у општини Голубац која је ове године издвојила само 100.000 динара, што је најмање у Србији, док је максималан износ по пројекту у овој општини био 50.000 динара.

На проблем с малим износима указао је портал ГМинфо који и ове године одбио да прихвати 100.000 динара које му је доделила општина Горњи Милановац на конкурсу за суфинансирање медијских пројеката. Редакција ГМинфо је истакла да тај износ није довољан за квалитетну реализацију пројекта чија је вредност преко милион динара, наводећи да је одлука комисије политички мотивисана и у интересу медија блиских власти.

Новинарска и медијска удружења скрећу пажњу и на пречесто именовање истих чланова у бројне комисије као и на велику заступљеност појединих самосталних стручњака међу којима предњаче Бранислав Санчанин и Бранимир Груловић.

Драстичан пример концентрације уочљив је и у резултатима конкурса Министарства информисања и телекомуникација за суфинансирање медијских садржаја на језицима националних мањина. Највећи део новчаних средстава од укупно 60 милиона динара додељен медијима повезаним са Радоицом Милосављевићем и Славком Стијаковићем, иако ти медији углавном извештавају на српском језику. Према наводима Цензоловке, медији у власништву Стијаковића добили су 10,6 милиона динара, док су медији у власништву Милосављевића подржани са око 10 милиона. Поменути пројекти су најчешће тематски површни, баве се фолклором И обичајима, без озбиљнијег праћења проблема мањинских заједница.

АНЕМ, УНС, НУНС и Локал Прес оцењују да се ове године наставио негативан тренд у процесу пројектног суфинансирања медијских садржаја у Србији и да је на бројним конкурсима читав процес обесмишљен бодовном политиком и критеријумима, начином бирања чланова комисија, избором пројеката за доделу средстава и висином новчаних износа.

Медијске асоцијације и новинарска удружења поново апелују на Министарство информисања и телекомуникација да у што већој мери надзире регуларност пројектног суфинансирања медија и хитно предузме мере како би се онемогућили нетранспарентни и нерегуларни процеси који карактеришу бројне овогодишње конкурсе.

Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ)

Удружење новинара Србије (УНС)

Независно удружење новинара Србије (НУНС)

Локал Прес

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси