Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Репортери без граница траже да УН осуде кршење слободе штампе током пандемије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 04. 2020.

Извор: Бета

Репортери без граница траже да УН осуде кршење слободе штампе током пандемије

Репортери без граница (РСФ) затражили су данас од УН да "формално осуде државе које су кршењем права на информације у вези са пандемијом корона вируса, довеле у опасност здравље људи".

РСФ су у сапштењу навели да су се обратили специјалном известиоцу УН за право на здравље Даиниусу Пурасу и његовом колеги за право на слободу мишљења и изражавања Дејвиду Кеју.

У писму РСФ се наводе случајеве цензуре, произвољног притварања, узнемиравања или насиља над новинарима или забрињавајуц́их закона у 38 земаља, и прецизира да је "листа неисцрпна".

"У Бразилу као и у САД, председници се насилно обрушавају на новинаре. Новинари су ухапшени у Алжиру, Јордану и Зимбабвеу. У Мађарској је орвеловски закон наметнуо 'информације полицијске државе'. У Камбоџи премијер користи кризу за јачање своје моћи. Да не помињемо Кину где је репресија над новинарима омогућила ширење епидемије из Вухана на остатак света", наводе РСФ.

Та организација за заштиту новинара чије је седиште у Паризу, указује и на ситуацију "новинара који су упркос пандемији притворени у Турској и Саудијској Арабији".

Циљ те жалбе специјалним известиоцима јесте да "пређу са упозорења на дела према државама, у форми 'хитних жалби' свакој држави у којој су примећена кршења слободе штампе и тиме право на здравље" како би издејствовали конкретне мере попут ослобађања притворених новинара.

РСФ такође траже од специјалних известилаца да јавно прогласе да је право на информације "неодвојиво" од права на здравље.

"Као што се у Декларацији о информисању и демократији наводи, 'право на информацију састоји се у слободи тражења, добијања и приступа поузданим информацијама. Кршење овог права значи угрожавање здравља, па чак и живота људи. Очекујемо од држава које крше ово право, да их институције УН јавно осуде", објашњава генерални секретар РСФ Кристоф Делор.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси