Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Уницеф није објавио мере опреза за спречавање вируса корона
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 03. 2020.

Аутор: Слободан Тодоровић Извор: FakeNews Трагач

Уницеф није објавио мере опреза за спречавање вируса корона

На друштвеним мрежама, као и у специјализованим групама на Виберу и WhatsAppu (тзв. communities) појавила се „Важна информација“ о мерама опреза у циљу спречавања ширења вируса корона коју је наводно објавио УНИЦЕФ, уз поруку да се наведена упутства шире даље не би ли се спречили непотребни страхови.

Наводне „мере опреза“ односе се на величину вируса, па је тако наводно довољна било каква маска која ће спречити улазак вируса у наша тела; затим да вирус не лебди у ваздуху већ се „држи за предмете“… Дато је, поред осталог, и прецизно време преживљавања вируса, да избегавање сладоледа и друге хладне хране може да помогне у спречавању настанка болести, као и да „дубоко гргољење водом и сољу убија вирус у нашем ждрелу, не дајући му да оде у плућа“.

Организација УНИЦЕФ Србија је убрзо негирала и демантовала ове објаве.

Шта кажу научна сазнања до сада?

Када је реч о величини вируса, у лажним објавама на друштвеним мрежама стоји да је он „400-500 микро“. Јединица за мерење „микро“ не постоји, али „микро“ као префиксоид постоји, па се тако може говорити једино о микрометру као јединици величине овог вируса.

Нажалост, научници још увек нису дали прецизне информације о величини вируса корона. На порталу Medrxiv.org налазе се прелиминарни извештаји о радовима и студијама који нису рецензирани, те се ти подаци још увек не могу узимати као доказане чињенице. С тим у вези, једна од студија сугерише да би КОВИД-19 могао путовати и ситнијим капљицама, тзв. аеросолима, који се дужи период задржавају у ваздуху. Након испуштања вируса у ротирајући бубањ, научници су открили да је болест „висила“ у ваздуху најмање три сата. Ако KОВИД-19 путује аеросолима, даљина је од пресудне важности, као и добро проветрен простор.

Коронавирус се шири капљично, преко слузи, пљувачке, када кијамо или кашљемо. Срећом, он не досеже далеко. Према подацима Центра за контролу болести и превенцију (CDC), непуна два метра је најчешће прихваћена безбедна дистанца. Међутим, да ли корона може да остане у ваздуху, није сигурно.

Говорећи о задржавању вируса на чврстим подлогама, ни ту званична наука није дала прецизне информације, какве се могу прочитати у „мерама опреза на друштвеним мрежама“.

Тим истраживача са Националног института за здравље Универзитета „Принстон“ и калифорнијског Универзитета у Лос Анђелесу ставио је мале количине КОВИД-19 на разне површине, да би видели колико дуго ће преживети. Њихово истраживање, које је објављено на сајту Medrxiv.org, и које тек треба да буде прегледано, открило је да вирус опстаје на пластици дуже него на било којем другом материјалу који су тестирали — требало је 16 сати да половина постављене количине вируса корона умре, а узорак није потпуно нестао са површине 2-3 дана.

Када је реч о металним површинама, у истој студији истраживачи су открили да вирус корона опстаје приближно дуго на нерђајућем челику, као на пластици. Одређене врсте метала могу бити мање или више „гостољубиве“ од других. Тако је, на пример, КОВИД-19 само четири сата опстао на бакру који је токсичан за микроорганизме. Друга студија, објављена у часопису The Journal of Hospital Infection, открила је да вирус који изазива обичну прехладу опстаје само неколико сати на алуминијуму.

Коначно, ни прецизан податак о томе да ће вирус умрети на температурама од 26-27 степени Целзијусових и више — није тачан ни поуздан. Наиме, Научници из америчке управе за храну и лекове изложили су мале количине SARS-CoV-1 ултраљубичастом зрачењу (вирус који је изазвао епидемију SARS-а, а који је сличан КОВИД-19). Открили су да је шест минута излагања било довољно да се уништи већи део тог узорака. Међутим, користили су UVC зрачење, интензивнији облик ултраљубичастог светла које никада не досеже земљу. УВ светлост која допире до нас је UVB и UBA, које мање штети вирусима. Истраживање није документовало ефекте ове врсте зрачења на коронавирусе.

Истина је, пак, да му топлота одмаже. Неки прелиминарни подаци говоре да коронавирус има „оптимум преживљавања“ између 5 и 11 степени Целзијусових, али то није темељно тестирано. Такође је познато да други коронавируси, попут SARS-а, могу бити инактивирани на температурама од 30 степени Целзијусових и више. Међутим, Центар за контролу болести и превенцију CDC упозорава људе да не узимају здраво за готово да ће се решити вируса ако буду на вишим температурама, јер то није научно потврђено. Неки стручњаци сматрају да ће се коронавирус понашати другачије од грипа и наставити да се нормално шири чак и током пролећа и лета.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси