Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Јанићијевић: Остављам позитивне резултате, Смајловић: Смена политичка, без образложења
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

02. 10. 2008.

Извор: Данас

Јанићијевић: Остављам позитивне резултате, Смајловић: Смена политичка, без образложења

Београд - Оно што се у јавности најављивало од формирања нове владе јула ове године јуче се и догодило - генерални директор компаније „Политика Новине и Магазини“ Срђан Јанићијевић поднео је јуче оставку, док је главна и одговорна уредница листа Политика Љиљана Смајловић смењена.
До избора новог главног и одговорног уредника уређивањем ће се бавити досадашњи колегијум на челу с најстаријим чланом, уредником Радмилом Кљајићем, наводи се у саопштењу Скупштине ПНМ-а.

Смена Љиљане Смајловић објашњава се одлуком о расписивању конкурса за избор главног и одговорног уредника, уз претходно мишљење редакције, који је иницирала Политика а.д. Скупштина је похвалила досадашњи успех у реструктурисању и модернизацији заједничког предузећа, захвалила се на сарадњи Јанићијевићу и Смајловићки и закључила да је предузеће на добром путу пословног опоравка.

У саопштењу се наводи да су Скупштини присуствовали председник ВАЦ-а Андреас Рудаш, као и чланови Срђан Керим и Марк Микаш, док су у име домаћег оснивача били потпредседник УО Политике а.д. Јован Симић, Предраг Михајловић и Бранимир Димитријевић, по пуномоћју.

„АКТЕРИ СМЕНЕ НИСУ ПРИСТОЈНИ“

Љиљана Смајловић је у разговору за Данас рекла да сматра да је њена смена политичка одлука. Она истиче да је задовољна што је коначно сазнала да је иницијатива за конкурс за то место потекла од УО Политика а.д. и његове председнице Соње Лихт.

- Међутим, незадовољна сам тиме што још нико није осетио потребу да ми каже због чега је иницијатива покренута. Актери моје смене нису имали довољно пристојности да јавно изнесу разлоге за то. У мом случају није било ни поштовања личности ни поштовања стандарда демократичности и транспарентности – објашњава Смајловић.

Како каже, на јучерашњој седници Скупштине ПНМ-а главну реч су водили представници Политике а.д., па због тога сматра да је њена смена политичке природе, „поготово ако се узме у обзир да ће Радмило Кљајић преузети место главног уредника, а не мој заменик Владимир Радомировић“.

Наша саговорница истиче да је уређивачки посао у Политици радила као да је то једини посао на свету и да нема план шта ће да ради после одласка из тог листа. С друге стране, сада већ бивши генерални директор ПНМ-а Срђан Јанићијевић истиче за Данас да ће док се не изабере нови генерални директор остати у Политици НМ и „бринућу се о предузећу, као што сам то и до сада чинио“. Како указује, о новом послу ће размишљати кад оде из Политике НМ.

Јанићијевић је у образложењу своје оставке, упућене председницима Скупштине друштва ПНМ-а и УО Политика а.д., у коју је Данас имао увид, навео да је доласком у ПНМ 2005. затекао негативан консолидован пословни резултат од 3,9 милиона евра. „Предузеће није имало никакав, у пракси познат, модел корпоративног управљања и унутрашње организације. (...) Данас, три године касније, остављам наследнику позитивне резултате из оперативног пословања, позитиван новчани ток, који резултира позитивним билансима и добром основом за будући развој. (...)

Молим Скупштину да ме разреши и именује мог наследника“, наводи се између осталог у Јанићијевићевој оставци. Редакција Данаса ступила је у контакт са члановима Управног одбора Политике А. Д. Јованом Симићем и Матијом Бећковићем. Они, међутим, нису желели да коментаришу оставке генералног директора Политике НМ и главне уреднице тог листа док се не објаве званична саопштења.

КАНДИДАТИ ЗА НАСЛЕДНИКА ПОЗНАТИ

Љубомир Стојадиновић, колумниста Политике и председник тамошњег Актива новинара, каже за Данас да није питање због чега Љиљана Смајловић одлази, већ зашто је уопште дошла на место главног и одговорног уредника, „а очигледно је дошла по налогу једне партијске клике, извршавајући њене налоге“.

- Смајловићева је успела да потпуно подели редакцију, да измени њену крвну слику доводећи своје подобне, а нестручне људе, углавном средњошколце, а терајући врсне новинаре на маргине новинарства. Поделила је колектив и по платама, па је плата њеног заменика Владимира Радомировића износила 220.000 динара, доведеног уредника фотографије 180.000, док се плата доведених новинара кретала око 100.000 динара. С друге стране, поједини колумнисти, староседеоци листа, имали су и по тридесет хиљада мање - тврди Стојадиновић.

Наш саговорник сматра да ће се Љиљана Смајловић вероватно јавити на конкурс за главног уредника, када буде расписан, али наводи имена и још неких потенцијалних кандидата. На конкурсу ће учествовати и Милан Мишић, Мома Пантелић и Бошко Јакшић, некадашњи главни уредници ових дневних новина, каже Љубодраг Стојадиновић.

- Запослени у Политикиној кући очекују да ће Скупштина оснивача, односно конкурсна комисија, уважити ставове редакције и да ће главног уредника изабрати из самог листа - наглашава Стојадиновић.

Како каже, занимљиво је да је Љиљана Смајловић за данас заказала редакцијски састанак. Међутим, на почетку јучерашњег уредничког колегијума саопштила је да је ово последњи састанак којем ће она присуствовати у Политици. Бошко Јакшић, спољно-политички коментатор Политике, каже за Данас да смена Љиљане Смајловић отвара шансу Политици да се консолидује и окрене савременом, неполитизираном новинарству, као и да се изгладе унутрашњи односи у редакцији, у коју је она „унела много зле крви“.

ВИШЕ ДРЖАВЕ, МАЊЕ ПРОФИТА

Економски коментатор Ружа Ћирковић објашњава за Данас да тренутни политичко- кадровски потези у Политици могу само привремено да подигну цене акција овог предузећа.

- Уколико се и даље настави уплитање државе у медије, ништа се неће променити. Инвеститори су оценили да Политика не вреди онолико колико се приказује, па су њене акције пале на берзи - објашњава Ћирковићева. Она подсећа да је зграда у којој се налази лист Политика у власништву Комерцијалне банке, с тим што Политика а. д. даје у закуп тај простор Политици НМ по нижој цени него што узима од Комерцијалне банке, а држава плаћа ту разлику. Такође, наша саговорница истиче да је 2006. године ПНМ имала губитак од 180 милиона динара, а Политика а. д. добит, док је прошле године било обрнуто, па је ПНМ имала добитак од 320 милиона динара.

- Интересантно је да нико не зна ни како је обављена трансакција када је Политика а.д. купила од ПНМ-а сва „шарена“ издања - наводи Ћирковићева.

Јелена Диковић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси