Вести
04. 03. 2019.
Уговор РТС-а и Телекома могао би да остави дијаспору без програма јавног сервиса
Гледаоци у дијаспори могли би ускоро да остану без програма јавног сервиса Радио телевизије Србије (РТС) због одлуке те куће да права дистрибуције програма у иностранству прода домаћој компанији Телеком, која је вишеструко подигла цене, тврде оператери.
Јована Лукић, директорка за односе са јавношћу у Јунајтед (United) групи, у оквиру које послује СББ кабловски оператер, рекла је за агенцију Бета да гледаоци у дијаспори вероватно неће моћи да гледају програме националног сервиса преко платформе тог оператера Нет ТВ због нереално високих цена које диктира Телеком.
„Повећањем цена на 1,2 евра месечно по кориснику, што је 20 пута више него до сада, Телеком је послао поруку грађанима да им није важан њихов интерес, а Јунајтед групи да жели да буде једини на тржишту“, рекла је Лукић.
Додала је да „и поред жеље да Јунајтед група сваком гледаоцу у дијаспори омогући да гледа програм РТС-а, Телеком је наредио да програм мора да се прекине ако се не прихвате те захтеване, а нереалне и нетржишне цене“.
Јунајтед група, према њеним речима, сарађује са осталим националним сервисима у региону и Европи које су чланице ЕБУ (European broadcasters) и сви имају сличне цене, (као и РТС раније) и интерес да јавни сервис прати што више људи у дијаспори.
„Телеком различито третира гледаоце у дијаспори па за емитовање програма РТС у БиХ за кабловску телевизију тражи цену од 20 центи, за Црну Гору један евро, а за Словенију и европске земље 1,2 евра по потрошачу“, рекла је Лукић.
Не постоји ни један разлог, како је рекла за дискриминацију гледалаца у зависности у којој земљи живе, већ би морали да програме РТС прате под једнаким условима пошто их грађани већ плаћају преко претплате и из буџета.
Таквим понашањем Телеком позицију користи, оценила је Лукић, као конкурентску предност.
„РТС се понаша незаинтересовано према гледаоцима у дијаспори јер је продао права дистрибуције програма у иностранству за само пет милиона евра годишње иако га грађани и буџет Србије финансирају са 90 милиона евра годишње“, рекла је Лукић.
Додала је да профит не може бити примарни циљ пословања јавног сервиса кога финансирају грађани.
„Новом ценовном политиком Телеком жели да буде провилегован на тржишту у дијаспори“, казала је Лукић и навела да то доказује и то што је Телеком недавно купио компанију ГСС МЕДИА која је конкуренција платформи Нет ТВ, а да грађани Србије о томе нису ни информисани.
У Телекому су за агенцију Бета су рекли да је та компанија победила на јавном позиву и тиме стекла права на дистрибуцију РТС-ових програма у земљи и иностранству за месечну надокнаду од 401.000 евра.
„Цена дистрибуције РТС програма је тржишна јер власници права и много мање гледаних канала наплаћују слично или више за дистрибуцију програма“, навели су у Телекому.
Истакли су да је цена формирана и на основу финансијских обавеза према РТС-у.
„Крајња цена коју гледалац плаћа не зависи од нас већ од провајдера јер, примера ради, ако је наша цена за провајдера 1,2 евра по кориснику, он ту исту услугу од крајњег корисника наплаћује око 15 евра и тиме остварује значајну зараду“, навео је Телеком, одговарајући на питање да ли је тачно да је цена подигнута на 1,2 евра.
РТС је у одговору Бети истакао да је уговор са Телекомом склопио у септембру 2018. године јер је победио на јавном позиву и тиме стекао право реемитовања програма РТС преко платформи у његовом власништву и платформи других оператера.
На питање да ли се постоји бојазан да ће због тако великог поскупљења пасти гледаност програма у иностранству та медијска кућа је навела да је направила платформу РТС Планета и тако учинила да целом свету буде доступно 11 телевизијских, четири радијска канала и велики део архиве.
„Свако ко има интернет може да гледа те програме у иностранству по месечној цени од 4,99 евра, 24,95 евра за шест месеци и 49,99 евра годишње“, навео је РТС.
У тој медијској кући рекли су да без накнаде „свако може на РТС Планети да гледа РТС Свет, део архиве, приче из 26 градова и слуша четири радијска канала“.
Како наводе у јавном сервису, уговор са Телекомом је одобрила Комисија за заштиту конкуренције Србије.
Унитед Група је најавила да ће покренути правне поступке пред судовима и надлежним органима у Србији и земљама Европске уније.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.