Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Конверзија дугова, па приватизација Холдинга "Дневник"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

21. 11. 2008.

Извор: Дневник

Конверзија дугова, па приватизација Холдинга "Дневник"

Одбор Скупштине Војводине за информисање оценио је да би министарства финансија и економије, као и Агенција за приватизацију требало да убрзају приватизацију новосадског Холдинга” Дневник”.
После подсећања на прво расписивање (мај 2007), па стопирања тендера (септембар 2007), Одбор је за продају Холдинга препоручио конверзију дугова - у марту су износили 397 милиона динара - за порезе и доприносе, а уз сагласност фондова за пензијско, здравствено и социјално осигурање и Националне службе за запошљавање.
Препоручено је да Агенција за приватизацију хитно одреди рок за расписивање тендера уколико сагласност за конверзију дуга буде дата. Влади Србије, Министарству економије и регионалног развоја, Агенцији за приватизацију, Извршном већу АП Војводине и “Дневник” холдингу АД биће предложено да појачају активности на привлачењу што већег броја потенцијалних стратешких партнера, како би се приватизација завршила успешно.
Одбор је предложио да Покрајински секретаријати за рад, запошљавање и равноправност полова, односно за здравство, што пре организују састанак с директорима Националне службе за запошљавање и надлежних фондова због договора о конверзији дуга по основу доприноса и пореза за запослене у “Дневнику” и да, у року од десет дана, о мишљењу обавесте “Дневник” и Одбор.
По речима Саше Алексића из Агенције за приватизацију, нерешена конверзија дугова онемогућава расписивање тендера. У току је попис јавних дугова Холдинга” Дневник”, претежно пореских. Генерални директор Холдинга Саво Добранић је указао на то да је тренутно стање у предузећу неодрживо због великог броја запослених, малог обима посла и све већих дугова, и оценио да је једини излаз из кризе – тендерска приватизација. Изразио је наду да ће Влада Србије до краја године дати сагласност за приватизацију Холдинга “Дневник”, с новом власничком структуром.
Председник Синдикалне организације Холдинга Стеван Томин изразио је сумњу да тендерски саветник “није урадио свој посао како треба, због чега је процес приватизације и након годину и по и даље на почетку”. Агенција за приватизацију у септембру прошле године донела је одлуку о прекиду приватизације Холдинга, јер тадашњи прописи нису регулисали поделу бесплатних акција запосленима у друштвима у којима је капитал 100 одсто акцијски.
У децембру исте године Агенција је ставила ван снаге јавни позив за приватизацију “Дневник” холдинга, да би 29. децембра биле отклоњене законске сметње које су онемогућавале продају акција. Крајем марта ове године Агенција је проценила да због насталих превеликих дугова “Дневник” нема изгледе за успешну продају, па је крајем октобра Холдинг покренуо иницијативу за конверзију потраживања Републике у капитал друштва, који би касније био предмет продаје на тендеру.
Холдинг “Дневник” је акционарско друштво у којем Покрајина Војводина има 52 одсто капитала, а Република Србија 48 одсто. Компанија има око 450 запослених. Холдинг има 100 одсто акција у предузећ у “Пољопривредник”, као и у зависним друштвима “Новине и часописи”, “Штампарија” и “Промет”. У компанији “Дневник Војводина прес”, која издаје дневни лист “Дневник”, удео “Дневник” холдинга је 45 одсто, а немачког “Ваца” (ЊАЗ) 55 одсто.
Холдинг “Дневник” има и 30 одсто власништва у продајном друштву “Футура плус”, а поседује и некретнине – укупно 13 продајних објеката у Војводини, као и пословну зграду у Новом Саду од десет спратова, укупне површине 4.000 квадратних метара, штампарију од 6.000 квадратних метара и монтажну халу од 379 квадрата. Сувласник је 12 одсто простора Радничког универзитета у Новом Саду.

М. Живић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси