Вести
22. 03. 2016.
Телевизија у Србији: „Амиџи шоу“ је културни програм
Највећи проблеми телевизијских кућа у Србији јесу нерад Регулаторног тела за електронске медије, цензура и стављање јавног интереса на последње место – закључиле су Оливера Ковачевић (РТС) и Маја Николић (Н1).
Правила Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) нејасна су и примењују се селективно, рекла је Оливера Ковачевић, главна уредница Забавног програма РТС-а, на трибини „ТВ у Србији – медиј какав желимо или какав заслужујемо“, одржаној у понедељак у београдској Установи културе „Пароброд“.
„Иако постоји одредба колико у процентима свака национална телевизија мора да има информативног, културног, дечјег и сваког другог програма, све то је магловито. На пример, ’Амиџи шоу’ се води као културни садржај и тако испуњава бонус“, рекла је Оливера Ковачевић.
Новинарка телевизије Н1 Маја Николић, друга учесница трибине, сложила се да се са РЕМ-ом не може изаћи на крај.
„Направила сам пет или шест прилога на тему нерегуларности у њиховом раду, али се ништа није десило. Све је остало исто“, каже Николићева.
Учеснице трибине су сагласне да њихове колеге раде под теретом цензуре и аутоцензуре, јер се боје да не изгубе посао.
„Дешава се да представници власти неће да пристану на дуеле. Њима се више исплати да их снимамо како отварају мостове, домове здравља, вртиће. Једноставно, не желе да се свађају са противницима и одговарају на њихове оптужбе. Раније је било другачије. Ивица Дачић ме је пре неколико година десет пута молио да га позовем у емисију са Наташом Кандић. То је било популарно и корисно јер је он поред ње испао родољуб“, открила је Оливера Ковачевић, закључивши да не постоји моћ новинара без моћи редакције, отпорне на притиске.
Новинарка Н1 је рекла да је њена телевизија подвргнута другој врсти цензуре: недоступности информација.
„Српска напредна странка уопште неће да сарађује са нама. Једноставно, није им дозвољено да дођу. Кабинет градоначелника Београда нам чак више не шаље ни најаве за догађаје. Десило се да нам на конференцији за штампу кажу да не постављамо питања, а заузврат ћемо после добити градоначелника ’један на један’. То ’један на један’ значи да је он на један побегао кроз врата и да од разговора нема ништа“, објаснила је Маја Николић.
Учеснице трибине су се осврнуле и на оно што би требало да буде приоритет медија, а то је јавни интерес. Као и слобода у медијима и постојање регулаторног тела, сложиле су се, и ова ставка је само фиктивна.
„ТВ станице у Србији најпре раде у интересу државе, па власника, односно оглашивача и тржишта. Све је бруто и нето“, рекла је Ковачевићева.
Николићева тврди да ТВ Н1 ради у јавном интересу и да њихов посао није да буду афирмативни према власти, већ да се боре за истину.
„Поставља се питање шта је истина и објективност. Саслушати обе стране? А шта ако обе стране лажу“, запитала се Маја Николић.
РТС неће „Утисак недеље“
На питање да ли за Ољу Бећковић и Зорана Кесић има места на Јавном сервису, Оливера Ковачевић није имала конкретне одговоре.
„Тијанић је бар пет пута преговарао са Ољом да пређе код нас, али је она била задовољна условима на Б92. А онда, кад је емисија угашена, дошла је већ друга је владајућа гарнитура, тако да то сад није опција. А Кесића сам предложила на првом колегијуму кад сам постала уредница, али ми је објашњено да он већ има уговор са Б92.“
Кесића задржала банка
Иако је био најављен као трећи учесник трибине, а по реакцији публике и најочекиванији, Зоран Кесић се није појавио јер се непланирано одужило снимање рекламе за једну банку, у којој је он главни глумац.
Коментари (1)
Остави коментар22.03.
2016.
Selektivno...
"Zoran Kesić se nije pojavio jer se neplanirano odužilo snimanje reklame za jednu banku, u kojoj je on glavni glumac."
ОдговориČlan 48. Zakona o oglašavanju propisuje:
"u oglasnim porukama ne mogu se likom, glasom ili drugim ličnim dobrom, pojavljivati novinari, voditelji i spikeri informativnih, sportskih i dečjih radio i TV emisija"
Ali, bankari mogu sve!