Вести
07. 03. 2016.
Србија изгубила државне али добила страначке медије
Прописи о приватизацији медија у Србији не примењују се како треба, а пример за то је агенција Танјуг, речено је данас на скупу "Цивилно друштво о медијима", који су организовали Грађанске иницијативе и ОЕБС.
Новинска агенција Танјуг и даље емитује вести иако би требало да је угашена након неуспешне приватизације.
"Медији који би требало да су званично угашени и даље послују без консеквенци. Случај новинске агенције Танјуг је без преседана", оценила је представница ОЕБС-а Гордана Јанковић.
Истог мишљења је и професор са Правног факултета Универзитета Унион Зоран Ивошевић.
"Прописи о приватизацији медија се не примењују како би требало, већ у складу са политичким, страначким и осталим неправним интересима", казао је Ивошевић.
Он је, говорећи о Танјугу, истакао да је Влада могла другачије да поступи и уместо усвајања правних последица о престанку рада новинске агенције Танјуг донесе одлуку о промени делатности.
Ивошевић је прецизирао да би тиме био омогућен поступак ликвидације Танјуга, а то би, како је оценио, био могући спас за ту агенцију и могућност да запослени задрже своја радна места.
Према његовим речима, сада једино Влада може да укине одлуку о правним последицама престанка рада Танјуга.
Председник Независног удружења новинара Србије Вукашин Обрадовићоценио је да је Србија у процесу приватизације изгубила државне, а добила страначке медије.
"То је једна од последица нетранспарентности финансирања медија", указао је Обрадовић и додао да треба прекинути праксу трошења јавног новца за куповину медијског садржаја.
Обрадовић се заложио за то да медији у годишњим финансијским извештајима предоче пуне износе и изворе свих облика финансирања.
"С друге стране, и државни органи требало би да јавно искажу средства која од њих иду ка медијима и маркетиншким агенцијама", казао је Обрадовић.
Учесници округлог стола истакли су да треба ојачати улогу регулаторних тела, која тренутно раде у непотпуном саставу. Указано је и на примера лоше приватизације појединих локалних медија који су, како је наведно, отишли у руке људи блиских владајућим странкама.
Представница Београдског центра за људска права Весна Петровић истакла је и проблем сензационалистичког извештавања у медијима, док је представник Независног друштва новинара Војводине Недим Сејдиновић оценио да се Министарство културе и информисања често понаша као невладина организација јер "често пребацује" одговорност на друга министарства.
Коментари (6)
Остави коментар08.03.
2016.
E MOJI OBRADOVIĆI
Pa šta ste mislili,da oni imaju strpljenje do bestraga.Živčano su oboleli od vaše nesposobnosti.Šta sve nisu učinili kako bi vama olakšali posao.Tražili ste da sve bude po zakonu.Jesu li ga tamo lepo skockali i ovde udelili.I šta se događa?! Lažete,lažete i samo lažete.Rekoste,još pre neki mesec,Zakon je naš,Vlada je naša,ministri nas podržavaju - nema više Tanjuga. A ono ‚‚malo morgen",nije da ga nema,nego biva sve gori i gori.Laje li laje!
ОдговориKazali su vam: ‚‚Nije po zakonu - da ga nema". I sad se čudite,zašto su se ovi iz OEBS-a toliko razgoropadili a ovi pa iz Organizacije pretrnuli.A i vi prestanite da se pravite ludi.
08.03.
2016.
Kao niste znali kako ce da bude...
Za sve su kriva GMO udruzenja novinara poput UNS , NUNS, Medijska koalicija itd. koji su i bili zagovornici ovakvih zakona .
Одговори08.03.
2016.
samo prica......
Iste cinjenice, konstatacije, pitanja vezana za Tanjug.
ОдговориJavnost je o svemu obavestena ako cita UNS ili NUNS., drugi retko objavljuju priloge sa temom Tanjuga jer to vise ni nije aktuelno. Nema vesti O Tanjugu ali ima IZ Tanjuga, pre svega u Politici. Da li to znaci da je Tanjug nezamenjiv I da nema sposobnih novinara van Tanjuga? Da ne pominjem monopol koji imaju novinari Tanjuga kad je u pitanju nasa unutrasnja I spoljna politika.
Tanjug je neresen slucaj bez presedana u 'zakonski' uredjenoj drzavi.
Ali
Kako preci sa reci na dela?
Da li postoji nacin da se to resi?
Ko to treba da pokrene?
Ili je sve to je samo prica i ignorisanje onih koji postavljaju pitanja, konstatuju I iznose cinjeice.
Na kraju ce oni koje interesuje ova tema i postovanje nasih zakona da se umore od svega i da postanu potpuno pasivni subjekti I posmatraci ove drzave gde samo politicki vrh odlucuje o svemu.
07.03.
2016.
назадовање у сваком погледу
Најгласнији су сада они који су били за приватизацију по сваку цену. Медијски закони су катастрофални, а њихова примена у пракси је враћање Србије у камено доба.
Одговори07.03.
2016.
.......
E moj Obradovicu....
Одговори07.03.
2016.
Србија се враћа себи
Тако је некада било у Србији... Можда је тако и најбоље, знаће се ко су власници, уредници...
Одговори