Вести
07. 02. 2016.
Скуп о безбедности новинара
Председник Комисије за истраживање убистава новинара Веран Матић представио је на међународној конференцији УНЕСКО о безбедности медијских професионалаца модел рада те комисије као погодан за адаптације и у другим земљама.
"Веома је важно да медијска заједница подстакне или освоји политичку вољу да до решавања убистава дође кроз стварањем модела који ће свакако направити помак када је реч о некажњивости на националном, регионалном или глобалном нивоу", рекао је Матић.
Када се освоји политичка воља, онда је веома важно да сами новинари буду посвећени учесници процеса, да се уздржавају од заједничког рада са истражним органима, наравно користећи и своју медијску позицију, медијску индустрију за промоцију свих активности када је реч о подизању свести о угрожености новинара и освајању безбедности медијских радника, као и о решавању свих нерешених случајева насиља над новинарима, указао је он.
Према његовим речима, улога новинара и медија је веома важна и мора бити интензивна и континуирана, што најчешће није случај.
Медији морају искористити своје капацитете који су велики дасе створи клима и изврше адекватни притисци на институције да прихвате моделе који ће довести до решавања случајева убистава, без обзира колико резултати били болни за државу и институције јер, у крајњој инстанци, задовољавањем правде се управо и граде институције и правна држава, рекао јеМатић.
Наглашено је да представници Комисије за истраживање убистава новинара из Србије помажу другим сличним телима као што је Комисија у Црној Гори, али праве и међународне кампање против злочина над новинарима у сарадњи са Канцеларијом ОЕБС за слободу медија, које су доступне свим земљама које желе да је користе.
"Веома је важно да на националном нивоу имамо институције са ауторитетом које могу темељно радити на превенцији насиља над новинарима, хитно реаговати у случају претњи, уз тужилаштво, полицију и све актере који треба да открију сваку претњу и да гоне починиоце", рекао је Матић.
Он је подржао и иницијативу Репортера без граница да се формира институција Специјални известилац за безбедност новинара при канцеларији Генералног секретара Уједињених нација, са великим овлашћењима, као и да се створи низ обавезујућих одлука које би земље морале да примењују како би се решавали случајеви некажњивости, али и обезбедили услови за безбедан рад новинара.
Скуп је одржан под председавањем Ирине Бокове, генералне директорке УНЕСКО, Џима Бумеле, председника Међународне новинске федерације, и Ерика Бјерагера потпредседника Светског форума уредника, а на њему су десетине представника медија, новинских удружења и експерата износили су застрашујуће податке о порасту убистава новинара, злочина над новинарима, о претњама и новим изазовима за безбедност новинара и медијских радника.
У основи сваке дискусије била је раширена некажњивост за злочине према новинарима јер само пет одсто убистава новинара и медијских радника је решено, док осталих 95 одсто никада не дочека да буде разрешено, а злочинци и налогодавци судски процесуирани.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.