Вести
14. 01. 2016.
Да ли су медији поларизовани?
Да ли је новинарска професија остала непристрасна, каква би требала да буде, да ли смо заиста толико поларизовано друштво и да ли се придржавамо кодекса новинарске етике у Србији.
У последње време сведоци смо да су новинарска питања често важнија од самих догађаја које су представници седме силе дошли да испрате, а међу самим новинарима све су присутније, можда више и не тако отворене поделе на "наше" и "ваше".
Да ли је новинарска професија остала непристрасна, каква би требала да буде, да ли смо, заиста толико поларизовано друштво и да ли се придржавамо кодекса новинарске етике у Србији.
Готво свакодневне конференције за новинаре, медијски догађаји са високим страним званичницима дају прилике свим медијским кућама да постављају питања која се тичу, како конкретног догађаја, тако и оних који нису у непосредној вези са тим.
Самим тим, не би требало доводити у питање доступност информација новинарима на било коју тему.
Следеће питање односи се на проблем цензуре. Дакле, ако је могуће поставити питање на сваку тему, да ли има места таквој опасци. Упркос томе, чини се да поједини медији у Србији често ни не испрате догађај због кога су дошли.
У уторак смо приликом обиласка радова на градилишту Београда на води били сведоци препирке премијера Александра Вучића и новинарке РТС.
То је био повод за Студио Б да истражи да ли је начин обраћања новинара био примерен, разговору са било којим представником власти у конкретном случају са председником Владе једне државе.
Саговорници Студија Б Љиљана Смајловић председница УНС-а и Вукашин Обрадовић председник НУНС-а истичу да у Србији постоји јасан новинарски кодекс и позивају колеге да их повремено поново прочитају.
Неки медији, поготово таблоиди, стални су прекршиоци овог кодекса, кажу, док има медија који их никада не крше. А новинари се све чешће, како међу собом, тако и од стране политичара деле на наше и ваше. Одакле потреба за таквим поделама?
Подсетимо и да је против министра унутрашњих послова Небојше Стефановића недавно поднета пријава због наводног праћења и прислушкивања новинара.
Председник НУНС-а верује да има разлога да сумња да је праћен јер је, како каже, министар Стефановић на РТС-у изнео нешто о чему је он тог дана разговарао са врло малом групом људи.
И још једна ситуација која је у потпуности у сенку бацила сјајну игру и победу наших ватерполиста у препуној Комбанк Арени на почетку Европског првенства и у крајњој линији исполитизовала читав догађај.
Главни догађај бачен је у сенку оног тренутка када су на отварању на помињање имена градоначелника Београда и премијера уследили звиждуци.
И на крају, поставља се питање. Да ли бритко перо подразумева и носи са собом личну одговорност за сваку написану и изговорену реч?
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.