Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Бивши директор Топлане осуђен за претње новинару
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 12. 2015.

Извор: www.juznevesti.com

Бивши директор Топлане осуђен за претње новинару

Због претњи које су упутили уреднику "Јужних вести" Предрагу Благојевићу неправоснажно су на затворске казне осуђени бивши директор нишке Топлане Милутин Илић, високи функционер нишког СНС Добривоје Станимировић и "приватни детектив" Мија Јанковић.

 

Сва тројица су осуђена на 6 месеци затвора, али условно. То значи да казна неће бити извршена уколико у наредне две године не почине кривично дело.

Криви су зато што су са умишљајем и у урачунљивом стању, озбиљним претњама да ће напасти на живот и тело, угрозили сигурност Предрага Благојевића - пише у пресуди.

Илић, Станимировић и Јанковић су пред судом негирали кривицу, а на ову пресуду су уложили жалбу. Иако постоје снимци претњи које су упутили, они су пред судом тврдили да то нису изјавили. У чему је био проблем?

Након што је писао серију текстова о корупцији, спорним набавкама необичних алкохолних пића и партијским запошљавањима у нишкој Топлани, новинар Јужних вести Предраг Благојевић је априла прошле године пријавио полицији да је примио низ претњи.

Најпре је тадашњи директор Топлане Милутин Илић питао Благојевића: "Да сте такву ствар објавили у Америци, да ли бисте живи дочекали јутро?".

На питање новинара да ли то да схвати као претњу, Илић је одговорио: "Да ви кажете да ја лажем, а ја да вас милујем и мазим, то неће моћи".

Дан касније су Благојевића позвала двојица мушкараца који су се представили као "пуковник Добривоје из Приштине" и "телохранитељ Мија Јанковић" - и "упозорили" га да се "не игра таквим стварима", да је "држави направио проблем" и да се "не игра ватром".

Првобитно ослобођениСудија Марија Свилар Петковић је јуна 2014. године ослободила кривице сву тројицу, закључујући да Станимировићеве и Јанковићеве поруке нису представљале претње, већ су "само наглашавале осетљивости теме", док је образложење за Илића било још креативније.

И сама чињеница да је окривљени у свом питању упућеном оштећеном претпостављени догађај лоцирао у другој држави, указује на његову свест да правни систем Србије не толерише противзаконито и самовласно противправног понашања - закључила је судија.

Независно удружење новинара Србије (НУНС) је овакву пресуду оценило као "судску толеранцију претњи новинарима".

Апелациони суд је новембра прошле године ту пресуду поништио, закључујући да је "нејасна" и "заснована на погрешно и непотпуно утврђеном чињеничном стању".

Поновољено суђење је убрзо преузела судија Ана Вукојичић, а у Основном суду кажу да је до промене судије дошло по "редовној процедури".

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси