Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Радио којег више нема
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 12. 2015.

Аутор: Јелена Сотировић Извор: rs.n1info.com

Радио којег више нема

Од понедељка се на радију Студио Б не емитује ниједна музичка емисија. Након 30 година емитовања, са слушаоцима су се поздравили Тајанствени воз Жикице Симића, Блуз сат, а ускоро ће са тих таласа нестати и Дискомер.

 

Такође, ове је године нестао и Радио Б92. Због чега је радио изгубио идентитет?

Данас, већина радио станица личи једна другу. Ако се изузму поједине локалне радио станице и јавни сервис, готово ниједна радио станица нема свој идентитет. Такође, нестале су и информативне редакције, пошто већина радио станица купује вести од исте групације - С медије.

„Када имаш само један извор информација, тај један извор је много лакше контролисати. Под два, ја разумем власнике станица да је њима јефтиније да купе готове вести, него да ангажују троје петоро седморо људи да те исте вести праве, али они ту некако не схватају поенту. Свако од нас види стварност мало другачије у односу на оног до себе“, каже Миша Стојиљковић бивши новинар Радија Б92.

Ствар прошлости су и музичке емисије с традицијом. Нема више Тајанственог воза који се на Б92 и Студију Б емитовао чак 30 година, а и Дискомеру су дани одбројани.

„Ту је било сјајних радио станица, па у Београду су то били Студио Б и наше дете Радио Б92. Те радио станице су почивале на причи, на контакту са слушаоцем, терале су слушаоца да буде активан креатор стварности и тога радија. То је већ опасно, најбоље је када се човек сведе на ниво конзумента“, каже Милорад Рогановић.

На питање да ли је радио ентузијасте победио профит или једноставно лош укус професорка на Факлутету драмски уметности Ана Мартиноли одговара: „Мислим да није случајно да у земљи у којој су таблоиди најчитанија дневна штампа, а ријалити програми најгледанији телевизијски програми, оно што је најслушаније када говоримо о радију мп3 плејери.“

Осим емисија, изгледа да ће и целокупан радио нестати из просторија Београђанке, јер, како кажу нови власници, селидба је неизбежна. Након селидбе, нестала је и Деведесетдвојка, а многи слушаоци су прешли на интернет како би пронашли онај звук кога на ФМ станицама више нема.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси