Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  РСФ: Мање новинара ухапшено, али више отето у 2015. години
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 12. 2015.

Извор: Танјуг

РСФ: Мање новинара ухапшено, али више отето у 2015. години

У овој години је у свету ухапшено мање новинара него лани, али је број новинара који су киднаповани значајно повећан, објавила је данас организација "Репортери без граница" (РСФ) у свом најновијем годишњем извештају.

Број новинара који су ухапшени је 2015. пала за 14 одсто у односу на прошлу годину, на 153, саопштио је РСФ, наводећи да је по том питању Кина најлошија и да је она "највећи светски затвор за новинаре", пренела је агенција АФП.

После Кине, по броју ухапшених новинара следи Египат, а РСФ је такође осудио Иран и Еритреју због затварања припадника седме силе.

Током ове године је укупно 54 новинара киднаповано, што је чак 35 одсто више него лани, а земља у којој су екстремисти или криминалци отели највише репортера је Сирија, у којој је киднаповано 26 новинара, саопштио је РСФ.

Само Исламска држава држи заробљенима 18 новинара, углавном у Сирији и Ираку, навела је та организација за заштиту слободе штампе.

"У неким конфликтним зонама се развила права индустрија киднаповања", изјавио је генерални секретар РСФ Кристоф Делоар и указао на Јемен као најновију проблематичну земљу по том питању, будући да су побуњеници Хути и Ал Каида током 2015. у Јемену киднаповали 33 новинара, према само два из 2014. године.

Либија бележи највећи број несталих новинара у овој години, па се у тој земљи тренутно осам новинара сматра несталима, а политичка клима у тој земљи "отежава вођење истрага за лоцирање несталих људи", навео је РСФ.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси