Вести
07. 12. 2015.
Б92: Да ли Влада стоји иза Гашићевог става?
Б92 најоштрије осуђује изјаву министра Братислава Гашића који је у Трстенику рекао: "Што волим ове новинарке које овако лако клекну".
Гашић, на овај начин, није увредио само новинарку Златију Лабовић, о којој је у конкретном случају била реч, нити само њен професионализам.
Гашићева изјава није чак ни само сексистичка, мада је он несумњиво увредио све жене.
О томе ће, верујемо, имати шта да каже и повереница за равноправност, али и Координационо тело Владе за родну равноправност, на чијем челу је потпредседница Владе Зорана Михајловић.
Зато Гашићево извињење, колико год било добро што је до њега дошло, што је безусловно и што министар није ни покушао да себе било чиме оправда, јер оправдања за његов поступак једноставно нема, није и не може да буде довољно.
А није довољно, зато што Гашић није само вређао. Министар Братислав Гашић изнео је јасан политички став. Поручио је у којем положају су новинари прихватљиви за њега лично, за његово министарство и владу чији је члан.
Прихватљиви су док клече пред извршном влашћу, док се склањају из кадра како им јавност ни леђа не би видела кад министри говоре. Прихватљиви су док не постављају питања. А такав политички став не може ниједно извињење да исправи.
Консеквенце које министар буде претрпео због свог политичког става даће одговор на питање о природи власти ове Владе, даће одговор на питање да ли је став министра Гашића политичка позиција Владе чији је члан.
Подсећамо да је држава дужна да негује право на слободу изражавања, што подразумева и стварање повољне атмосфере за рад новинара. Најмање што може да уради је да обезбеди да носиоци јавне власти поштују интегритет новинара и посао који обављају, имајући у виду друштвени значај ове професије.
На крају истичемо да је Србија земља у којој се сваког месеца нападне бар по један новинар, да бар два новинара имају полицијско обезбеђење због угрожене сигурности, у којој су претње и притисци према новинарима готово свакодневна појава, а вређање новинара постаје манир који примењују сви, од фудбалских тренера до представника власти.
У таквој атмосфери, најмање што је потребно је да високи функционери својим неодмереним и нецивилизованим изјавама додатно компликују и овако тешко стање у којем се они налазе.
Зато позивамо Владу Републике Србије да се огради од изјава свог министра и да убудуће учини све да државни функционери према новинарима поступају са поштовањем које заслужују и поручујемо да новинари нису и никад неће бити „послушни штенци власти“, већ истински „пси чувари“ демократије, људских права и јавног интереса.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.