Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медији важни у превенцији насиља над женама
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

05. 12. 2015.

Извор: Танјуг

Медији важни у превенцији насиља над женама

Медији су важни у превенцији насиља над женама, јер могу да подигну свест друштва о том проблему, изјавила је данас заменица заштитника грађана за родну равноправност Гордана Стевановић позивајући медије да извештавају и о томе да ли су насилници процесуирани и кажњени.

 

Стевановић је, после представљање резултата истраживања и публикације "Медији у Србији 2014. о родно заснованом насиљу: Између стереотипа и забаве" у Културном центру Рекс, рекла Танјугу да медији могу доста да допринесу да се разуме зашто нека жена постане жртва породичног или партнерског насиља, као и зашто жена трпи насиље.

Она је казала да медији треба да избегавају квалификације које у случајевима када је жена жртва насиља на неки начин оправдавају насилника.

Такође, медији када извештавају о насиљу над женама треба да узимају изјаве и објашњења од професионалаца односно стручних људи за ту област, додала је Стевановић.

"Медији не треба да извештавају само када се насиље деси већ и касније, шта је било са насилником, да ли је санкционисан, да ли је жени прузена подршка и помоћ и друго", нагласила је она.

Према њеним речима, на основу извештаја о мониторингу заштитника грађана у 2014. види се да свега у 10 одсто случајева када жена пријави насиље то буде процесуирано и стигне до тужилаштва.

"И у тих 10 одсто случајева медији треба да испрате на који начин је насилник санкционисан", казала је Стевановић.

Она је изразила очекивање да ће у наредном периоду бити што мање благих и новчаних казни за насилнике.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси