Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Турска: Истакнути новинари оптужени за шпијунажу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 11. 2015.

Извор: Танјуг, Б92

Турска: Истакнути новинари оптужени за шпијунажу

Истакнути турски новинари Џан Дундар и Ердем Гул оптужени су за шпијунажу након што су објавили да су турске тајне службе слале оружје побуњеницима у Сирији.

 

Дундару, главном уреднику дневника "Џумхуријет", и Гулу, шефу редакције тог листа у Анкари, прети доживотна робија уколико се утврди да су криви, преноси Би-Би-Си.

Њихови наводи и видео снимак изазвали су праву политичку олују у Турској, као и тужбу коју је против тог листа поднео председник Турске Реџеп Тајип Ердоган.

Новинари, који поричу оптужбе за које се терете, известили су да су камиони које користи турска обавештајна агенција МИТ коришћени за превоз оружја исламистичким опозиционим групама у Сирији.

Видео снимак који је објављен уз извештај показао је, наводе новинари, како турски полицајци пресрећу камионе и откривају сандуке са оружјем и муницијом.

Влада тврди да су камиони обавештајне службе превозили помоћ туркменској мањини у Сирији, а Ердоган је упозорио да ће се "онај ко је написао ту причу то скупо платити".

И Дундар и Гул су оптужени за шпијунажу и пружање помоћи покрету Фетулаха Гулена, који је раније био близак савезник Ердогана, али турска влада тај покрет сада сматра терористичком организацијом.

"Питају нас зашто смо објавили ту причу. Историја новинарства је пуна примера као што су ‘Вотергејт’ или ‘Викиликс’ који показују да би државе желеле да неке чињенице остану у тајности. Али их треба изнети на видело јер је то у корист општег добра", рекао је Дундар.

Групе које се боре за слободу штампе оштро су критиковале оптужбе против два турска новинара.

Турска се, иначе, суочава са оштрим критикама због стања на пољу слободе штампе и налази се на 149. месту међу 180 земаља на Индексу слободе штампе у свету који су објавили Репортери без граница, подсећа британска медијска кућа.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси