Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Извештај о цензури медија у Србији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

30. 10. 2015.

Извор: glasamerike.net

Извештај о цензури медија у Србији

Употреба „меке“ цензуре од стране српских власти и даље представља претњу слободи медија, наводи се у данас објављеном извештају Светског удружења новина и издавача (WAN-IFRA) и Центра за међународну помоћ медијима, (CIMA) у Вашингтону. Извештај под називом „Медијске реформе застале у спорој траци: Мека цензура у Србији“, објављен је уз подршку Фондације за отворено друштво, док је истраживачки партнер била Балканска истраживачка мрежа - БИРН.

 

У извештају се наводи да у Србији недостаје функционално, витално и конкурентно медијско тржиште.

Новац пореских обвезника сада је један од најважнијих извора за опстанак медија.

Међутим, јавна средства распоређују се према партијским намерама, наводи се у извештају, а мека цензура користи финансијску рањивост медија што утиче на медијску пажњу и обликовање шире медијске сцене.

Међу другим начинима које користе српске власти, у извештају се наводи селективно владино рекламирање, уговори јавних предузећа директно са медијима, мањак конкуренције или надгледања, регулаторна манипулација у односу на дозволе и транспарентност власништва и различит третман пореза и дуговања медија блиских властима.

Међу препорукама за побољшање слободе медија, у извештају се наводи да би потрошња на државне медије требало да се користи пре свега за подстицање медијског плурализма, подршку високо квалитетним садржајима и помоћ медијима да испуне улогу контролора власти.

Државно финансирање не би требало да се меша у конкуренцију на слободном тржишту, наводи се између осталог у извештају.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси