Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Строго контролисани и легални канали
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 10. 2008.

Извор: Дневник

Строго контролисани и легални канали

Савет РРА баш решио да уведе ред у етар Србије. Након гашења пирата следи контрола емитера, монитиринг њихових програма, санкције за “непослушне” и доношење правне регулативе за области које нису прецизиране Законом о радиодифузији.

- Након забране рада и прекрш ајних поступака против 35 радија и четири телевизије, који су емитовали програм без дозволе, решења о забрани после извештаја Контролно-мерног центра РАТЕЛ-а донета су за још 31 емитера, за 12 је готово сва законске процедуре па се уз асистенцију полиције креће, наравно без најаве, у принудно гашење сигнала и печаћење просторија - објашњава за “Дневник” председник Савета РРА Горан Караџић. Предивђене казне су од 300.000 до милиона динара за правно и од 20.000 до 50.000 за одговорно лице.

Након завршених конкурса за националне, регионалне и локалне фреквенције, дозволе за рад добиле су 404 станице, али је нелегалних преко 750. Караџић оцењује да се евентуални будући конкурси могу расписати так кад дође до измене плана расподеле, што је компликована и дуга процедура. Фреквенције које су нелегално користили емитери, неће бити “ослобођене” за нове станице већ додељене полицији, хитној помоћи, војсци, ватрогасцима, јер они нису у међународно кодираном плану.

- Већ постоји елаборат да се на Други програм РТВ искористи као експераментални канал за дигитализацију. Готово све државама у нашем окружењу имају праксу да се једна регија одреди за то, а Војводина је због своје конфигурација веома погодна. Тако би се број фреквенција увећао и могли би подмирити реалне потреба мањинских националних заједница. Но, за дигитализацију претходно морамо законски решити целокупну процедуру. Срећом да у томе каснимо за светом, па ћемо се учити на добрим и лошим искуствима Италије, Енглеске или Француској и покушати да нађемо модел који одговара нашим специфичностима - објашњава Караџић . Належни Закон непрецизно дефиниш е и кабловско емитовање.

- Ако би круто тумачили закон, преко кабловских мрежа би програм могли да емитују само лиценцирани емитери, али је наша јавност заинтересована за “Експлорер”, “Хистори” или “Дискавери”. Међутим, немамо интерес да у каблу буду програми без немају лиценце за емитовање у Србији, као што су хрватски, мађарски и босански, који немају језичку баријеру. Проблем настаје кад се премијерно емитује нека серија плаћена 800 долара за сат, а она је већ преко кабла гледана на хрватском РТЛ или “Новој”. Зато емитери који плаћају ауторска права и све остале дажбине држави с правом од нас траже да им омогућимо да тржишно послују. Вероватно те станице из окружења неће моћи да буду код дистрибутера Србије, нити ће имати статус емитера, осим за програм сопствене продукције. Зато ће кабловски системи морати да скремблују све лиценциране програме: фудбалске утакмице, тениске турнире, премијерне филмове и серије, дакле, све за шта су платићена ауторска права за ексклузивно емитовање. Рецимо, жалио нам се ТВ Б92 због емитовања утакмица Лиге шампиона и на другим каналима, па су неки скрембловали, неки нису, па је неопходно да се уведу јасна правила и казне за све непослушнике, што садашњи Закон није решио, па ће и у овом сегменту он морати да се измени – објашњава Караџић.

Додаје да тај посао до сад није урађен, јер РАТЕЛ није доставио РРА списак свих кабловских дистрибутера, који су добили техничке дозволе.

- Планирамо и контролу рада свих емитера којима смо доделили лиценце и то у сегменту на који су се обавезали и навели у програмском елаборату достављену са осталом конкурсном документацијом. Има оних који су, само да би добили дозволу навели како ће запослити 40 људи, имати и дечији, образовни и документарни програм, а наше мониторинг екипе су установиле да ништа од тога немају. Сви који се не придржавају програмских шема и стандарда изгубиће дозволе - наводи Караџић.

Медијски стручњаци имају много примедби како постојећи Закон уређује наплату РТВ претплате.

- Треба мењати и пропис претплате за правна лица на сваких 20 запослених. Сигурно да око 1000 рудара “Колубаре” не гледа ТВ програм, а закон их обавезује да 50 пута плате ову дажбину. Ту треба одредити неки разуман обим – закључује заменик председника Савета РРА.

Антрфиле : Проблематичан јавни сервис

РРА прати и рад оба јавна сервиса, РТС и РТВ, али су се по закону наша овлашћења односе се на формирање управних одбора. Но, праћењем њиховог програма упознати смо и са садржајима. Недавно су нам представници репрезентативног синдиката РТВ обимном документацијом указали на озбиљне пропусте менаџмента и Управног одбора. Савет РРА има примедбе на рад оба медијска сервиса, али се то системски решава, пре свега прихватањем или одбијањем њихових програма рада. За нас су значајни управни одбори, јер их ми именујемо и пратимо њихов рад – каже Караџић.


М. Живић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси