Вести
03. 11. 2009.
Судови не примењују закон о информисању
На састанку одржаном 21. октобра у Републичком јавном тужилаштву договорено је да се део Закона о јавном информисању, који се односи на кажњавање медија по привредним преступима, не примењује у пракси, сазнаје Данас.
Према документу Републичког јавног тужилаштва, у који је Данас имао увид, овом састанку присуствовали су представници Републичког јавног тужилаштва, београдског Привредног суда, Вишег привредног суда и Министарства културе, а оцењено је да су измене и допуне Закона о јавном информисању непримењиве у пракси.
На поменутом састанку је постигнута сагласност да „постоје тешкоће у примени закона“ и да су примедбе такве да „захтевају одређену корекцију закона“, јер поједине одредбе Закона о информисању нису у сагласности са Законом о прекршајима.
Препорука са овог састанка послата је 28. октобра из Републичког тужилаштва свим привредним судовима у Србији. Тим поводом, 6. новембра биће одржан састанак свих председника трговинских судова у Србији, а „једна од тема биће и поступање судова по Закону о јавном информисању“.
Иначе, у судовима у Србији нема ниједног предмета, који се против медија води по Закону о јавном информисању.
Међутим, Наташа Вучковић Лесендрић, помоћница министра културе задужена за медије, тврди за Данас да је ова информација „нетачна“.
- Нико нема ингеренције да доноси одлуке о непримењивању закона који је претходно усвојила Скупштина Србије. Тачно је да је састанак одржан, али о овоме није ништа одлучивано - истиче Вучковић-Лесендрић.
Иначе, према Закону о изменама и допунама закона о јавном информисању, за привредни преступ предвиђена је новчана казна од милион до 20 милиона динара за оснивача јавног гласила „ако оснује јавно гласило супротно забрани овог закона и ако издаје јавно гласило које није уписано у Регистар јавних гласила“.
Б. Цвејић - А. Рокнић
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.