Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Београд и даље дели туђе паре
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 10. 2008.

Извор: Дневник

Београд и даље дели туђе паре

Учесници трибине „Покрајинска радиодифузна агенција - да или не?“ представници ресорног републичког и покрајинског министарства, те медијски стручњаци имају подељена мишљења да ли је неопходно и у Војводини оформити независно регулаторно тело које ће водити бригу о понашању емитера и спровођењу медијских закона.

- Постоји идеја да се Статут РРА прошири и наредних година отворе регионалне канцеларије РРА, које би обављале мониторинг програма у подручјима за које Савет оцени да је неопходно. На југу Србије, можда у централном, западном и источном делу републике, али отварање канцеларије у Војводини биће скора реалност и можда добро прелазно решење док се изменама Закона о радиодифузији то не регулише другачије - рекао је заменик председника Савета РРА Горан Караџић и навео да постоји идеја да Други канал Радио-телевизије Војводине (РТВ), буде први експериментални канал у процесу дигитализације. Тако би се умножио број канала на језицима националних мањина и повећао обим њихових програма.

- У новом Статуту Војводине покрајини су дате надлежности ”да утврђује јавни интерес и стара се о стварању услова за функционисање покрајинског јавног сервиса”, што су и нове обавезе Секретаријата за информације, као држаног органа - казала је заменица покрајинске секретарке за инфорамције Смиља Максимовић и навела да ће о томе да ли је Војводини потребно независно регулаторно тело за медије показати време, јавна расправа и воља већине. Она је оценила и да је “ садашњим законом накарадно регулисан начин финансирања РТВ”, по којем новац који се прикупи прво иде на рачун у Београд, па се расподељује и враћа у Војводину. То се мора мењати како би војвођански јавни сервис имао сигурне приходе.

Заменик министра за културу Драган Јањић оценио је да ће се о томе да ли основати и покрајинску радиодифузну агенцију, на крају ипак бавити политичари, а не медијски стручњаци. Професор београдског Факултета политичких наука Раде Вељановски сматра да идеја стварања покрајинске радиодифузне агенције није добра јер би дошло до “збрке” и додао да таква пракса не постоји нигде у Европи, сем у Немачкој.

Председник УНС Нино Брајовић образлаже свој став “против” поскупљењем читавог система.


Антрфиле : Мањински програми у зору


Председник НДНВ Динко Грухоњић критиковао је неосетљивост републичке администрације и регулаторног тела за специфичност информисања у Војводини. - Мониторинзи програма и понижавајући индекс гледаности РТВ од 1 одсто говори да тренутна руководећа кадровска структура није у стању да одговори на задатке који су пред њу постављени. Од претплате грађана се убирају велике паре, а програми намењени мањинама су у термнинима за које се мора навијати сат, што је одраз небриге и неразумевања система информисања у Војводини – закључ ио је Грухоњић.


М. Живић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси