Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Напад на новинаре је напад на друштво
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 03. 2015.

Извор: Танјуг

Напад на новинаре је напад на друштво

Слобода изражавања је кључни елемент демократског друштва и зато је насиље према новинарима неприхватљиво и мора се третирати као напад на друштво у целини, порука је данашње међународне конференције "Заштита безбедности и интегритета новинара у регону ОЕБС-а". Према речима председавајућег ОЕБС-у, првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића намера Србије, као председавајуће ОЕБС-у, је да конференција допринесе бољем разумевању проблема и опасности с којима се суочавају новинари приликом обављања свог посла.

 

"Циљ је да се објективно размотре постојећа законска решења у области зашите новинара и испита потреба њихове евентуалне измене", истакао је Дачић отварајући конференцију.

Подсетивши да је у 2014. на простору земаља чланица ОЕБС-а убијено седам новинара, а почетком године у нападу на магазин "Шарли Ебдо" још осам, Дачић је поручио да је Србија чврсто опредељена за поштовање слободе медија и новинара, као и њихове безбедности и изражавања.

"Насиље према новинарима је неприхватљиво и мора се третирати као напад на друштво у целини. Безбедност новинара је предуслов за слободно изражавање и слободу медија и зато би државе чланице требало континуирано да раде на стварању законских и других предуслова за неометан и безбедан рад новинара", рекао је Дачић.

Он се посебно осврнуо на угрожавање безбедности новинарки, подвукавши да је тај проблем све више изражен у последње време.

"Оне су све чешће изложене претњама, посебно преко интернета и зато би државе учеснице требало да на одговарајући начин приступе том феномену", рекао је Дачић.

Према његовим речима проблем очувања интегритета новинара постоји и у Србији, баш као и у другим земљама чланицама ОЕБС-а.

"Влада Србије и њени званичници осудили су сваки напад на безбедност новинара, а надлежни органи, попут тужилаштва и полиције, ангажовани су на решавању напада на припаднике новинарске професије", рекао је Дачић и поручио да ће Србија, као председавајућа ОЕБС-ом, питање медија и безбедности новинара држати високо на листи приоритета те организације.

Министар културе и информисања Иван Тасовац подсетио је да је Србија прошлог августа усвојила три медијска закона и низ подзаконских аката, први пут после 11 година и да је њима јасно дефинисан јавни интерес, односно нужност правовременог информисања грађана Србије.

Према његовим речима новим законским решењима достигнути су стандарди за опстанак медија Савета националних мањина, а заштиту новинарства у Србији представља и то што је кроз регистар медија омогућено да се тачно зна ко су власници медија, ко их донира, колико за њих издваја држава... што раније, како је рекао, није било могуће.

Тасовац је подсетио и да је у оквиру активности на заштити интегритета новинара одржано саветовање у сарадњи са Министарством унутрашњих послова и Тужилаштвом за високотехнолошки криминал како би се медијски сајтови заштитили од ДДОС напада.

"Постојање владине комисије за истраживање убистава новинара је једна од кључних институција која показује искрену жељу власти да се расветле тамне мрље наше турбулентне прошлости", истакао је Тасовац и поручио да је ће у врху приоритета Владе Србије бити унапређење медијске сфере.

Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић констатовала је да ситуација није нити лака нити ружичаста када је реч о обезбеђивању заштите новинара.

Како је објаснила у неколико земаља чланица ОЕБС-а претње новинарима су свакодневне, представнике медија туку на улици, затварају их, а не ради се ништа, или се чини веома мало на истрази њихових убистава.

"То је реалност и знам да звучи болно и тешко је да то прихватимо. То говорим на основу чињеница и посета затворима у којима сам разговарала и с новинарима, члановима њихових породица, али и њиховим пријатељима", рекла је Мијатовић.

Говорећи о заштити новинара, она је додала да није реч само о физичкој безбедности, већ и заштити од лажних оптужби.

Како је оценила, у већини професија узима се здраво за готово чињеница да се може отићи безбедно на посао, који ће се обављати без страха од претњи и осталих облика напада.

"Од вас тражим да схватите да то није случај у новинарству. Помислите како би било када кренете на посао да не знате да ли ће вама или члановима ваше породице бити добро због вашег рада. То је већини од нас незамисливо", констатовала је Мијатовић.

Она је поручила да се напади на представнике медија морају што пре зауставити, посебно истичући психичко насиље које није толико видљиво "јер не оставља модрице".

"Важно је да постоји снажна осуда с највиших нивоа власти случајевима у којима новинари гину и када их нападају. Треба да се пошаљу поруке да то држава неће толерисати. Не смемо толерисати насиље. На највишим органима је да јавно и одмах осуде насиље и претњу насиљем новинарима и да затраже транспаренту и брзу истрагу у сваком појединачном случају", нагласила је Мијатовић и поручила да, у супротном, то може уништити демократију.

Она је додала да има новинара који свој посао обављају професионално и добро, као и да има оних који су у томе лоши, али да нико не сме да их напада због другачијег мишљења.

"Речи и слике не изазивају модрице и не убијају људе. То чине криминалци који због тога морају да буду суочени са строгом руком закона. Насиље против оних који имају различито мишљење је неприхватљиво и то се не сме толерисати у демократији", закључила је Мијатовић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси