Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Адвокат Б92: Закон је крајње проблематичан
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 08. 2009.

Извор: Прес

Адвокат Б92: Закон је крајње проблематичан


Београд - Слободан Крмењак, адвокат ТВ Б92, каже да је и правно гледано Предлог закона о информисању крајње проблематичан.

- Предлог закона, на пример, забрањује пренос оснивачких права. Зашто?! Зато што је било један или два случаја у којима су изиграни повериоци. Па, онда јурите те који су то учинили, а немојте онемогућавати осталим гласилима да раде свој посао. Уведена је забрана дистрибуције ако гласило није уписано у регистар. Зашто забрана?! Зашто не казна?! Проблематично је и затварање медија ако је рачун у блокади 90 дана. Шта ако се изађе из блокаде 91. дан?!

Казне су превисоке, седам пута више за штампане медије ако је информација на насловној страни или за електронске ако је у информативном програму. Шта ћемо с каналима који имају само информативни програм?! - набраја Кремењак.

Он указује на чињеницу да политичари ових дана покушавају да инсценирају договор с новинарским удружењима иако више не постоји могућност за измене Предлога закона.

- Рађене су измене без консензуса и консултација с представницима медија и новинарским удружењима. У Скупштини Србије су затворили расправу, а одложили гласање. Најављени су договори с новинарским удружењима, а не постоји процедурална могућност да се у том Предлогу закона ишта измени до 31. августа. Човек није паметан шта сад да каже на све то. Како изаћи из целе те приче?

Да ли ће Влада повући закон, да ли ће бити изгласан у Скупштини, то је све питање за политичаре - објашњава наш саговорник, који апелује да се наредне две недеље искористе да се „изврши притисак“ на власт.

- Предстојећих 15 дана стручна и заинтересована јавност мора да искористи да изврши притисак, да јасно каже шта хоће, а шта неће. Атмосферу у којој професори, уредници, новинари, удружења, међународне организације критикују предложени закон о информисању треба искористити за изналажење бољег укупног правног оквира за медије - наглашава Кремењак.


Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси