Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  "Блиц" објавио поруке ширења панике
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

30. 05. 2014.

Извор: Блиц, Б92

"Блиц" објавио поруке ширења панике

"Блиц" објавио натписе на Фејсбук профилима троје приведених, који се терете за ширење панике јер су их надлежни органи оценили као кривично дело.

Иако до данас нема ниједног видљивог доказа како су и да ли су Фејсбук статуси троје обичних грађана изазвали панику у Србији, после поплава, И. М., К. М. и Т. П. су провели недељу дана иза решетака, пише даље "Блиц".

Они су јуче пуштени да се бране са слободе, тек их чека суђење, за како се тврди, почињено кривично дело ширења панике и нереда. Запрећена казна је од шест месеци до пет година затвора. 

"Блиц" је имао увид у натписе које су надлежни органи оценили као кривично дело. И. М. је, коментаришући наводе да има 12 мртвих у Обреновцу, написао да је "Пронађено 250 мртвих, а синоћ преко ноћи још 98", Т. П. да је само у првом дану поплаве било преко 300 мртвих, а да се број увећао. М. К. је написао да му је колега са факултета рекао да на хиљаде тела плута Обреновцем и да је до погибије дошло јер није искључена струја... 

Посреди јесу натписи непријатне садржине, пише даље "Блиц" али и поставља питање да ли су грађани на свом приватном Фејсбук профилу, који притом није доступан чак ни свакоме ко има компјутер, само јер су написали нешто што су чули, починили кривично дело и то таквих размера да допадну затвора. 

У тужилаштву за "Блиц" тврде да није посреди цензура јер се она огледа у "филтрацији саобраћаја", то јест забрањивањем приступу одређеним садржајима. Тројица грађана се терете на основу члана 343 став 2 Кривичног закона у којем стоји да онај ко изношењем лажних вести "изазове панику или теже нарушавање јавног реда или мира"... биће кажњен... 

На питање "Блица" које је видљиво дело настало након њихових написа, у тужилаштву кажу да је "само стављање написа довољно за постојање сумње за ово кривично дело". 

"Ово је кривично дело у покушају. Не мора да дође до наступања панике јер би то било свршено кривично дело", наводе у тужилаштву. 

Замољен да појасни члан 343 КЗ, повереник Родољуб Шабић међутим, каже да оцене о постојању сумње, а поготово о постојању дела, морају да се заснивају на стварним, а не на претпостављеним последицама. 

"Није дакле реч о могућем изазивању панике односно ометању активности државних органа, већ је потребно да те последице стварно наступе", поручује Шабић и додаје да не жели да доводи у питање прерогативе тужилаштва и суда.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси