Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Моћ са екрана у – Парламенту
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

27. 03. 2014.

Аутор: Дарко Броћић Извор: Нови Магазин

Моћ са екрана у – Парламенту

Телевизијски гледаоци могу да одахну. Прошла је још једна изборна кампања. Била је интензивна, али релативно кратка и, чини се, не баш толико бурна и прљава као неке претходне. И излазност је била нешто мања.

 

Када је у питању кампања на телевизији (класични ТВ спотови, изнајмљени термини...), број емитованих секунди на најзначајнијим телевизијама у земљи био је мањи него код претходна два изборна циклуса (2008. и 2012. године). За парламентарне и београдске изборе странке су емитовале преко 7 хиљада класичних ТВ спотова у дужини од скоро 60 сати.

Уз то, емитовано је и нешто више од 7 сати закупљених термина (мање него пред изборе 2012. и значајно мање него пред изборе 2008. године, када је и важила друга законска регулатива). Убедљиво најјачу ТВ кампању имала је Српска напредна странка (око половине свих емитованих секунди, односно закупљених термина).

Занимљиво је да је учешће СНС-а, СПС-а, па и ДС-а, веома слично њиховом изборном резултату. Са друге стране, УРС и ЛДП су имале релативно ’јаку’ ТВ кампању, али то им ипак није било довољно да пређу изборни цензус и уђу у парламент.

С обзиром на то да су странке емитовале спотове на различитим телевизијама и у различито време, сигурно је да и њихова гледаност/ефекат није исти. Када се податку о томе када је неки спот емитован дода и информација колико је бирача видело тај спот, добија се можда најбоља слика о ефектима кампања странака на најзначајнијим телевизијама. У стручној терминологији то се назива Еq GRP Share или удео у броју остварених Еq GRP-а. Према том параметру највећи удео (45 одсто) имао је СНС. Следе СПС са 16,8 процената и УРС са 12,6 одсто. ЛДП је имао удео од 9,6 одсто, НДС 7,9 одсто, док су удели осталих странака испод пет одсто.

Око три четвртине свих емитованих секунди емитовано је на националним ТВ станицама. Највише на Б-92, Пинку и Хаппy телевизији, следе Прва и РТС 1 и 2. Значајнији број емитованих спотова/секунди, а да нису у питању станице са националним покривањем, забележен је на следећим ТВ станицама: Нова.рс, Прва Плус и Студио Б.

Ако бисмо на основу података које је прикупио Ниелсен покушали укратко да сумирамо утиске везано за телевизијске кампање политичких странака за парламентарне и београдске изборе, издвојили бисмо следеће: По обиму и интензитету ова кампања је била слабија у односу на претходне изборе одржане 2008. и 2012. Криза је учинила своје. Сем СНС-а, све остале странке располагале су много скромнијим буџетима за кампању него у неким ранијим случајевима.

Убедљиво најјачу кампању, према свим посматраним параметрима, имала је Српска напредна странка – по сваком од посматраних параметара удео СНС-а је око 50 одсто. На крају је и изборни резултат ове странке био близу 50 одсто.

УРС и ЛДП, и поред релативно ’јаких’ ТВ кампања, нису успеле да уђу у парламент.

Гро телевизијских изборних активности странака везан је за станице са националним покривањем. 

(Аутор је социолог, директор компаније Nielsen Audience Measurement Serbia)

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси