Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Шер: Да ли у Србији постоји софтвер за надгледање интернета
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 02. 2014.

Извор: Бета, РТВ

Шер: Да ли у Србији постоји софтвер за надгледање интернета

Шер фондација (Share) упозорила је данас да постоје индиције да се у Србији користе софтвери за масовно надгледање електронских комуникација и затражила од председника Томислава Николића да Савет за националну безбедност испита да ли је то тачно.

У отвореном писму Николићу, Фондација је поводом Дана безбедног интернета и борбе против надгледања електронских комуникација, навела да постоје индиције да се и у Србији користи софтвер компанија FinFisher и Trovicor, али да не постоје прецизни подаци да ли их користе државни органи или приватне организације.

"Злоупотребом ових алата, а за чију употребу од стране државних органа или приватних актера не постоји јасан законски оквир и механизми контроле, грубо се крши право на приватност, а самим тим угрожавају и темељи демократског друштва", наводи се у писму.

Шер фондација је Николићу писала у вези са његовим ранијим тврдњама да му неовлашћено прислушкују комуникације и позвала га да потпише онлајн петицију "Захтев за прекид масовног надгледања".

Николићу је предложено да на седници Савета за националну безбедност захтева формирање радне групе, сачињене од чланова Бироа за координацију, Заштитника грађана и Повереника за приступ информацијама од јавног значаја и заштиту података о личности, која би припремила извештај о наводима изнесеним у писму.

Шер фондација је подсетила да је Генерална скупштина УН недавно усвојила Резолуцију о праву на приватност у дигиталном добу, као и на члан 41. Устава Србије, који јемчи право на тајност комуникација и гарантује да се електронске комуникације свих лица не пресрећу произвољно и без икакве контроле.

"Новинари, борци за људска права и истраживачи нису у могућности да на адекватан начин, независно и непристрасно, обављају своју друштвену улогу ако им неко неовлашћено и без њиховог знања надзире комуникације", наводи се у писму.

Шер фондација је подсетила на извештај Повереника за приступ информацијама од јавног значаја, у којем се наводи да органи безбедности имају успостављену 24-часовну везу са највећим телекомуникационим операторима, а код једног од њих су остварили више од 270.000 самосталних приступа "задржаним подацима", што представља драстично нарушавање права на приватност грађана Србије.

Коментари (1)

Остави коментар
уто

11.02.

2014.

Dejan R. Popovic, dipl. inz. [нерегистровани] у 18:50

Kraduckanje informacija u internet komunikacijama

Nista novo i spektakularno. Jos u maju 2013. "Vreme" je u tekstovima "Digitalna špijunaža kao privatna investicija" (http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1114862) i "Državno-privatno partnerstvo" (http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1116063) izneolo isto upzorenje i naveolo slicnu kompaniju.

Ako americke i druge strane agencije mogu masovno i legalno da kradu informacije u internet komunikacijama sirom sveta, zasto onda i srpske agencije ne bi mogle legalno da "kraduckajaju" takve informacije, u skladu sa clanom 37. stav 2. ratifikovanog Ustava Medjunarodnog saveza za telekomunikacije (http://www.itu.int/net/about/basic-texts/constitution/chaptervi.aspx).

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси