Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Дупло плаћамо јавне сервисе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

04. 02. 2014.

Аутор: И. Мићевић Извор: Вечерње новости

Дупло плаћамо јавне сервисе

Гледање Дневника, Слагалице, Београдске хронике и остатка програма Радио-телевизије Србије грађани од овог месеца плаћају дупло. Осим кроз претплату, чије укидање је обећала Влада Србије, за јавне сервисе издвајаћемо и кроз порез, јер је на снагу ступила Владина уредба којом ће РТС и Радио-телевизија Војводине ове године из буџета добити 7,5 милијарди динара.

 

Двоструко финансирање требало је да има само кратак рок, јер је раније најављивано да ће током овог месеца бити донет закон о јавним сервисима и да ће бити поништена наплата претплате, предвиђена садашњим Законом о радиодифузији.

Како су расписани избори, процедура ће се одужити, па ће РТС бити скинут са рачуна за струју, у најбољем случају, у мају, када добијемо нову Народну скупштину. А може да се догоди и да нацрт буде мењан, па да сет медијских закона на ред стигне тек на лето.

- Не бих прејудицирао. Закон је још у фази нацрта и дат је на мишљење ресорним министарствима. Мораћемо да сачекамо нови скупштински сазив - каже за „Новости“ Саша Мирковић, помоћник министра културе задужен за медије.

- Још није дефинисано да ли ће будући закон садржати модел по коме ће јавни сервиси бити финансирани.

Предвиђено је да они буду на државној каси до краја наредне године. Могуће је да ће у закону бити одмах решено од чега ће РТС и РТВ да живе после тог периода, али и да буде остављено да се тај проблем накнадно реши.

РТС и РТВ имају и трећи извор прихода - рекламе. Али горе од вишеструког извора прихода било би, према мишљењу Горана Караџића, заменика председника Савета Републичке радиодифузне агенције, укидање јавних сервиса.

- Било би веома лоше када би се грађани информисали само на комерцијалним телевизијама. То је сценарио који је доживела Грчка - каже Караџић.

- Још је важније да закон реши останак ових телевизија, а не да се то још једном одложи.

А и за републички и за покрајински јавни сервис 7,4 милијарди динара током ове године значи опстанак, јер од претплате нису могли да опстану. Процењује се да тек око трећине грађана плаћа претплату и да је РТС прошле године, уместо 2,5 милијарди динара, успео да наплати непуних 379 милиона динара. Зависно од месеца, проценат наплате варирао је током 2013. од 16 до 43 одсто.

 

Коментари (1)

Остави коментар
уто

04.02.

2014.

Dejan R. Popovic, dipl. inz. [нерегистровани] у 16:27

Tri izvora finansiranja delatnosti RTS i RTV

Prema tacki 29. Preporuke Saveta Evrope CM/Rec(2007)3 Komiteta ministara država članica o misiji javne medijske sluzbe u informacionom društvu, Srbija kao drzava clanica moze da obezbedi finansiranje delatnost Radiodifuzne ustanove Srbije (RTS) i Radiodifuzne ustanove Vojvodine (RTV) u informacionom drustvu iz sva tri tradicionalna izvora: pretplate (taksi), budzeta i reklama.

Naravno, ovaj princip Saveta Evrope treba prethodno formalno preuzeti i preneti u novi zakon o javnim audio i audio-vizuelnim medijskim uslugama, a zatim primeniti u praksi.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси