Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Боље заштите приватности грађана
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

29. 01. 2014.

Извор: Танјуг, Б92

Боље заштите приватности грађана

Европски комесар за правосуђе Вивијан Рединг изјавила је у Бриселу да од Вашингтона тражи веће правне гаранције у вези са заштитом података о личности грађана.

Она је позвала и европске земље да побољшају такву заштиту.

"Пуно је лицемерства у тој дебати", изјавила је Рединг, оценивши да су неке чланице ЕУ које су критиковале сајбер шпијунирање САД "лицемерне" пошто ни саме нису заштитиле приватност својих грађана, пренео је Ројтерс.

Она је позвала владе ЕУ да подрже њене предлоге о пооштравању прописа о заштити података о личности у самом европском блоку и изразила разочарање што се мишљења о томе још увек разилазе.

"Ако ЕУ жели да буде веродостојна у својим напорима да поново изгради поверење, ако жели да буде пример другим континентима, онда мора да среди сопствену кућу", указала је Рединг.

Државе чланице Уније преговарају о новом закону о заштити података који би обавезао компаније као што су "Гугл" и "Фејсбук" да траже пристанак пре него што употребе личне податке и којим би се наметнуле позамашне новчане казне у случају кршења прописа.

Међутим, владе тек треба да усагласе текст закона, а Европски парламент је запретио да ће блокирати закон уколико се забринутост поводом заштите приватности не отклони у довољној мери.

Рединг, оштра критичарка сакупљања личних података путем шпијунирања којем је прибегавала америчка Национална безбедносна агенција (НСА), а које је разоткрио бивши сарадник те агенције Едвард Сноуден, критиковала је данас и Велику Британију, чија је шпијунска агенција GCQ прислушкивала међународне телефонске разговоре и пратила комуникације на Интернету, па податке делила са САД.

Иако је признала да власти ЕУ немају овлашћења над операцијама националне безбедности држава чланица, Рединг је упозорила да ће предузети правне мере уколико се испостави да је Велика Британија неоправдано кршила приватност, наводи британска агенција.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси