Вести
14. 07. 2025.
Братина: Поједине ТВ и штампа, посебно недељници, воде рат против своје државе
Министар информисања и телекомуникација Борис Братина оценио је да поједине телевизијске станице и штампа, посебно недељници, „воде рат против своје државе“, додајући да су овлашћења министарства у тој области „прилично мала“ јер медији уживају пуну слободу и независност уређивачке политике, али да то потпада под надлежност Kривичног законика.
„Изашло се потпуно из оквира здраве критике и аргумената. Агитује се брутално. За чије интересе, то је главно питање. Тржиште је немилосрдно и није лако опстати. Али, одређени ниво професионализма и етике мора да постоји“, рекао је Братина за данашње Вечерњих новости.
Према његовим речима, поједини медији се више баве политиком и креирањем „неке сопствене реалности“, него информисањем грађана.
„И ту имате бројне злоупотребе и дезинформације, под фирмом слободе јавне речи и наводног професионализма. Могу медији да имају антивладину позицију, али оно што је видљиво и изузетно опасно, то је антидржавна делатност појединих медија и појединих новинара. То потпада под надлежност пре свега кривичног закона“, навео је Братина.
Навео је и да се информисање у последњих неколико година у огромној мери преместило на друштвене мреже, наводећи да је тамо – „потпуна џунгла“.
„Тај тренд из дана у дан добија замах. И то је нешто о чему морамо хитно да размишљамо у смислу постављања законске регулативе, како би се спречиле све бројније злоупотребе и штета која се узрокује“, оценио је министар.
Упитан може ли се нешто учинити на сузбијању ријалити програма на телевизијама, Братина је рекао да су те телевизије „под лупом“ Закона о електронских медија и да је за њих надлежан Савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), али да је у том случају важна и улога читавог друштва, породице и школе.
„Потребно је да се подигне ниво друштвене свести, да конзументи тих садржаја буду у стању да критички сагледају шта гледају и слушају, јер само тако могу да схвате шта је добро, а шта не. Пошто медији сами одређују шта ће приказивати, уместо да уводимо цензуру, боље је да се усресредимо на образовање и одговоран приступ, уз сталан надзор регулатора, како би се поштовао закон“, казао је министар информисања.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.