Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Братина: Поједине ТВ и штампа, посебно недељници, воде рат против своје државе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

14. 07. 2025.

Извор: Бета

Братина: Поједине ТВ и штампа, посебно недељници, воде рат против своје државе

Министар информисања и телекомуникација Борис Братина оценио је да поједине телевизијске станице и штампа, посебно недељници, „воде рат против своје државе“, додајући да су овлашћења министарства у тој области „прилично мала“ јер медији уживају пуну слободу и независност уређивачке политике, али да то потпада под надлежност Kривичног законика.

„Изашло се потпуно из оквира здраве критике и аргумената. Агитује се брутално. За чије интересе, то је главно питање. Тржиште је немилосрдно и није лако опстати. Али, одређени ниво професионализма и етике мора да постоји“, рекао је Братина за данашње Вечерњих новости.

Према његовим речима, поједини медији се више баве политиком и креирањем „неке сопствене реалности“, него информисањем грађана.

„И ту имате бројне злоупотребе и дезинформације, под фирмом слободе јавне речи и наводног професионализма. Могу медији да имају антивладину позицију, али оно што је видљиво и изузетно опасно, то је антидржавна делатност појединих медија и појединих новинара. То потпада под надлежност пре свега кривичног закона“, навео је Братина.

Навео је и да се информисање у последњих неколико година у огромној мери преместило на друштвене мреже, наводећи да је тамо – „потпуна џунгла“.
„Тај тренд из дана у дан добија замах. И то је нешто о чему морамо хитно да размишљамо у смислу постављања законске регулативе, како би се спречиле све бројније злоупотребе и штета која се узрокује“, оценио је министар.

Упитан може ли се нешто учинити на сузбијању ријалити програма на телевизијама, Братина је рекао да су те телевизије „под лупом“ Закона о електронских медија и да је за њих надлежан Савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), али да је у том случају важна и улога читавог друштва, породице и школе.

„Потребно је да се подигне ниво друштвене свести, да конзументи тих садржаја буду у стању да критички сагледају шта гледају и слушају, јер само тако могу да схвате шта је добро, а шта не. Пошто медији сами одређују шта ће приказивати, уместо да уводимо цензуру, боље је да се усресредимо на образовање и одговоран приступ, уз сталан надзор регулатора, како би се поштовао закон“, казао је министар информисања.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси