Вести
05. 07. 2025.
Цензоловка: Вука Цвијића ударали знајући да је новинар, као да их је то мотивисало
Најмање 25 физичких напада на медијске раднике догодило се за првих шест месеци ове године. Током целе 2024. било их је 17. Напад на Вука Цвијића последњи је у серији бруталног полицијског насиља према новинарима и сниматељима, којих је све више од 15. марта
Осим што је полиција све репресивнија према студентима и грађанима, што је кулминирало од Видовданског протеста, на мети напада су све чешће новинари. Она на њих насрће, удара их рукама, ногама, штитовима, отима телефоне и омета их у извештавању приликом интервенција над грађанима без обзира на то што се новинари видљиво легитимишу, довикну да су на радном задатку или носе PRESS прслуке.
Новинара недељника Радар Вука Цвијића припадници специјалистичке чете Жандармерије, приликом бруталне интервенције над студентима и грађанима испред Правног факултета у Београду, гурали су штитовима, ударали лактовима.
На крају су покушали и да му отму телефон којим је снимао интервенцију, иако им је више пута рекао да је новинар на радном задатку.
Жандарм сео новинару у крило да би га спречио да снима
„Све се брзо одиграло. Чим је жандармерија дошла са возилима, студенти су почели да се повлаче са раскрснице ка Правном факултету, док се жандармерија у трку залетела на окупљене. Ја сам извадио телефон, рекао им да сам новинар и почео да снимам интервенцију“, каже Цвијић.
Он наводи да је један полицајац одмах покушао да му отме мобилни.
„Поновио да сам новинар, али је ипак наставио да покушава да ми отме телефон. Међутим, није успео. Затим су ми пришла тројица и покушала да ме спрече да снимам. Један ме је ударао штитом, а други, који ми је стајао са стране, ударао ме је лактом у груди. Ја им све време нисам давао да ми отму телефон“, прича Цвијић.
Он напомиње да у тренутку напада није извадио легитимацију, јер није могао, али им је јасно рекао да је новинар и каже да су га добро чули. Чак и када је после неколико тренутака успео да им покаже новинарску легитимацију, третман према њему је остао исти.
Почели су даље да ме потискују, а онда су ми наредили да седнем на клупу. Ја сам тада извадио службену легитимацију и поново почео да снимам, али ми је пришао један жандарм у оклопу и практично ми сео у крило, чепајући ме чизмама. Он је на тај начин својим телом покрио цео кадар како не бих снимио шта се дешава“, наводи он.
Каже да се ситуација након тога смирила, јер су неки студенти били похапшени, док су се други забарикадирали на факултету.
„Престали су да буду агресивни према мени, али су и даље рукама покушавали да ме спрече да снимам“, каже Цвијић.
Он сматра да напад на њега није био случајан, да су полицајци знали да је новинар и да им је мотив био да га спрече да извештава.
„Несумњиво је напад имао за циљ да спречи да снимим шта се догађа. Њима је то што сам новинар и то што сам снимао мобилним телефоном било као црвена марама којом се провоцирају бикови“, тврди Цвијић.
Ни по коју цену не дозволити да вам отму телефон
Цвијић, као новинар који је извештавао са много протеста на којима је долазило до нереда и сукоба са полицијом, саветује мање искусне колеге како да се заштите у оваквим ситуацијама и шта да раде ако се нађу у сличној ситуацији као он.
„Треба увек да се легитимишу, да видно истакну новинарску легитимацију, а ако то није одмах могуће, потребно је да јасно и гласно кажу да су новинари. Оно што им никако не бих саветовао јесте да дозволе полицији да им одузму мобилни телефон којим снимају, јер имамо лоша искуства уколико до тога дође и постоји велика шанса да ће покушати да злоупотребе податке из телефона“, упозорава Цвијић.
Он ипак каже да је најважније да осигурају сопствену безбедност.
„Никако не треба улазити у конфликт са полицијом. Најбоље је померити се на безбедну удаљеност и одатле наставити са снимањем и извештавањем. Уколико ипак доживе физички напад, било би добро то документовати снимком или замолити грађане да новинару уступе снимак уколико је забележен напад, како би се напад могао пријавити тужилаштву уз снимак као доказ“, каже Вук Цвијић.
ВИШЕ НАПАДА ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ НЕГО ТОКОМ ЦЕЛЕ 2024. Од великог студентског протеста 15. марта, као и током митинга Вучићевих присталица, па све до 28. јуна, новинари су редовно мета напада полиције. Готово сви нападнути новинари су се пре напада легитимисали, тако да је очигледно да полиција намерно према њима наступа насилно. Током протеста у Београду нападнуто је неколико новинара. Пoлиција је напала новинара Данаса Војина Радовановића, који је покушао да сними једно хапшење. Њега је жандарм у цивилу напао и шутнуо га у задњицу. Асистент сниматеља Н1 Јован Павловић задобио је повреде рамена од удараца пендрецима. Нападнут је и сниматељ Фонета Зоран Дрекаловић, који је ударен пендреком по руци у којој је држао камеру и штитом је оборен на земљу приликом интервенције кордона Жандармерије у Улици краља Милана. Дрекаловић је био јасно обележен флуоресцентним „пресс“ прслуком. |
|
Од почетка године више физичких напада на новинаре него током целе прошле године
Према бази Независног удружења новинара Србије (НУНС), од почетка године забележено је 19 физичких напада на новинаре, док Удружење новинара Србије (УНС) води 20 таквих случајева. У њихову базу још нису унети последњи напади на новинаре од Видовданског протеста, укључујући и напад на Вука Цвијића.
Уколико се додају и ови напади, долазимо до бројке од најмање 25 физичких напада на новинаре 2025. То је више него целе прошле године – када је НУНС забележио 17 физичких напада.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.