Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Медији који извештавају о студентским протестима остали без новца на конкурсима широм Србије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 05. 2025.

Аутор: Виолета Глишић Извор: Цензоловка

Медији који извештавају о студентским протестима остали без новца на конкурсима широм Србије

Прошли су они који подржавају СНС, портали на којима нико не ради, занатске радње, они који сваки дан крше Кодекс новинара и који немају везе са градовима у којима су добили новац - али никако не они који о студентским протестима редовно извештавају.

 Локалне самоуправе у многим градовима и општинама широм земље ускратиле су новац на конкурсима за јавно информисање медијима који су пратили и извештавали о студентским протестима.

Уместо њих, новац су добијале телевизије блиске Српској напредној странци, портали на којима нико не ради, занатске радње, или приватне продукције и медији из главног града који крше новинарски кодекс.

Главну и одговорну уредницу портала Jugpress из Лесковца Љиљану Стојановић питали су, кроз шалу и у незваничном разговору у граду, како очекује да добије новац када је извештавала о протестима.

У Крагујевцу, дан пре заседања комисије која одлучује о медијским пројектима, до уреднице Гласа Шумадије Јованке Николић, како је она за Цензоловку рекла, дошла је информација да ће тешко добити новац, јер је „стигла наредба са врха да се посебна пажња обрати на Крагујевац”.

Судећи по одлуци комисије, пажња је и те како обраћена, будући да Глас Шумадије није добио ни динар.

Без новца из градске касе остали су и портал Pressek, као и једине штампане новине у граду Крагујевачке, чији су пројекти раније оцењивани највишим оценама. Сва три медија су извештавала о студентским протестима, често преносећи и уживо догађаје на својим профилима на друштвеним мрежама.

За Јованку Николић овакав исход конкурса у Крагујевцу није изненађење, јер у том граду постоји телевизија која се мимо закона и даље финансира из буџета града. Радио-телевизија Крагујевац добија десетине милиона сваке године, како би се на њој могли пратити митинзи Српске напредне странке преузети са ТВ Информер.

– Мислим да и они знају да је дошао крај времену у коме ће некомпетентни одлучивати о било чему, па су ове године решили да у потпуности одбаце све критеријуме, скинули су рукавице и новац расподелили својим медијима. У Крагујевцу су то медији који измишљају конференције, који крше новинарски кодекс и нису релевантни, јер их Крагујевчани не гледају и не читају, објашњава уредница Гласа Шумадије.

Како ће Крагујевчане, уместо локалних медија, боље информисати они са седиштем у Београду, Врању, занатско-трговинска радња из Велике Плане и продукција из Краљева, остаје питање на које још увек одговоре нису дали ни чланови комисије, ни локална самоуправа.

Миљковић Дабић: Да ли су чланови комисије донели одлуку у Краљеву?

Слично су прошли и медији у Краљеву. Највише новца на том конкурсу отишло је, као и сваке године, Привредном друштву Радио-телевизија Краљево и Ибарске новости, као и Радио-телевизији Мелос. Новац је пребачен и продукцијама из Чачка, Врњачке Бање и Борче, као и краљевачким порталима Нарцис и Јоргован, у власништву Славка Стијаковића, о коме је Цензоловка већ писала.

Међу добитницима на конкурсу нема портала Круг, чија се уређивачка политика, по речима главне уреднице Марине Миљковић Дабић, изгледа не допада властима у Краљеву.

– Одлука да наш портал не добије ни динар на конкурсу није, по мом мишљењу, донета на основу квалитета пројекта који смо пријавили, већ зато што је наша уређивачка политика другачија – радимо у интересу грађана, а не власти. Посао новинара није да преписује саопштења са градских сајтова, већ да поставља питања о свим релевантним темама. Ако је то разлог што смо остали испод црте, онда то није порука само нама, већ свим професионалним медијима да треба да буду тихи, послушни, да не таласају. Ми на ту поруку не пристајемо, каже Миљковић Дабић.

Њу посебно забрињава чињеница што у Краљеву нису наведени разлози за одбијање пројеката, као и то што чланови комисије нису потписали решење. Они су, по речима наше саговорнице, потпис ставили на бели папир, чиме доводе у сумњу читаву процедуру, јер делује као да су дали бланко потписе за нешто о чему одлучује неко други.

За разлику од Крагујевца и Краљева, конкурс у Крушевцу је сваке године био предвидив. Знало се да ће већину новца добити Радио-телевизија Крушевац, блиска владајућој странци. Овај медиј је и овог пута, са три пројекта, за телевизију, радио и портал истог имена, добио 58 посто буџета намењеног медијима.

Новинари у Крушевцу кажу да је постојало неко неписано правило да сви медији из овог града добију неки новац на конкурсу, макар он био толики да са њим не могу да реализује пројекат, али се бар одржавао привид неутралности. Ове године се, ипак, десило да и медији са седиштем у Крушевцу остану испод црте.

Један од таквих је портал Од‌јек, релативно млад медиј, у коме раде новинарке са дугогодишњим искуством. Оне су овај портал основале после промене власника у штампаном медију у коме су радиле више од једне деценије.

– Прошле године били смо једини локални медиј који није прошао на локалном конкурсу. Средства нам нису одобрена ни ове године, што смо и очекивале, посебно зато што смо један од два медија који на локалу редовно извештавају са протеста. Знатно више од свих осталих добила је локална телевизија која, од почетка протеста у Крушевцу, није објавила ниједну вест о окупљању грађана на улицама, чак ни онда када се окупило око 8.000 људи. Ове године средства су одобрена и порталу за који грађани и грађанке Крушевца не знају ни да постоји, а чији је власник човек који покреће портале широм Србије, каже Данијела Павловић, главна уредница Од‌јека.

Jugpress без новца у Власотинцу, у Лесковцу минимално

Регионална редакција Jugpress ове године је, по речима главне уреднице Љиљане Стојановић, прошла катастрофално на готово свим конкурсима на којима је поднела пројекте. У Врању и Нишу нису ни конкурисали. У Врању је 97 посто буџета отишло за две телевизије блиске власти. На конкурсу у Власотинцу нису добили ни динар, док им је комисија у Лесковцу уделила неку минималну суму.

По речима саговорнице Цензоловке, то је за њу било велико изненађење, јер јој је у неформалном разговору речено да не треба да очекују новац пошто су извештавали са студентских протеста.

– У Лесковцу смо били међу онима који су добили најниже износе. Мислим да је то било у стилу ‘хајде да им дамо било шта да не могу ништа да кажу‘. Комисије су биле тако састављене да се унапред знало ко може да прође. Резултати конкурса показују да смо били у праву. У Власотинцу су средства добила два медија која не постоје, за које нико од нас не зна. У Лесковцу су новац добили медији који вести нису ажурирали месецима, истиче Стојановић.

Она каже да се исто понавља из године у годину, али да је такав начин расподеле овог пута кулминирао и да је очигледно новац распоређен по партијским директивама. Све то доводи у питање опстанак медија на југу Србије. Тако ће недељник Нова наша реч, једини штампани медиј јужно од Ниша, вероватно морати да паузира штампање. Стојановић каже и да је и сам опстанак Jugpressa doveden у питање.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси