Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Технолошки вишак као политичка казна
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 05. 2025.

Извор: Nova.rs

Технолошки вишак као политичка казна

Новинарке и уреднице у листу Политика Сандра Гуцијан и Доротеа Чарнић проглашене су технолошким вишком, и вероватно ће бити отпуштене. Незванично разлог: подршка студентским протестима. Војислава Црњански Спасојевић, која је прошла кроз исто искуство у Вечерњим новостима каже, да је модел и принцип тих одлука исти, да углавном долазе ван редакције и да је небитно што је реч о награђиваним новинарима са вишедеценијским искуством.

Лични став, али не као увод и осврт о тренутно најактуелнијој теми у друштву, у новом штампаном издању новина, већ, на приватном инстаграм профилу са фотографијама са студентских протеста, у случају новинарки и уредница Политике Сандре Гуцијан и Доротее Чарнић биле су разлог да преко ноћи постану технолошки вишак. Док чекају уручење званичног документа радном статусу Гуцијан и Чарнић за сада неће давати изјаве. У једној од ранијих објава на друштвеним мрежама Гуцијан је између осталог написала: да је после три децење рада постала технолошки вишак, да је мислећи на Доротеу Чарнић, добила сестру по отказу.

„Ми смо само добиле информацију да смо проглашене технолошким вишком, нису нам понудили никакво друго радно место, нити било шта друго… Нас две смо заједно у овоме, заједно ћемо потражити правду на Суду. Надам се позитивном исходу“, каже Сандра Гуцијан, новинарка.

У Удружењу новинара Србије кажу, да за сада не знају каква је судбина две новинарке будући да је њима усмено саопштено да су постале технолошки вишак. Подвлаче, да се вишеструко награђиване новинарке са дугогодишњим искуством у својим областима нису огрешиле о професионалне стандарде, те се поставља логично питање шта је онда разлог.

„Да се ради о политичком притиску који се толико прелило на медије да више у редакцијама људи који треба да служе, држе одређени пол. курс који одговара овој власти, неће да улазе у аргументовану размену новинарских мишљења, већ да су присиљени односно да ова власт жели да свако ко не промовише њу буде и физички одстрањен. То је за новинарску заједницу јако лоша порука 01:10 рез 02:05 И то адвокати кажу увек ће наћи објашњење зашто вас удаљавају а које нема никакв евезе са вашим новинарским радом , него ћете само одједном бити вишак“, сматра Драгана Бјелица из Удружење новинара Србије.

На могући нови сценарио технолошких вишака међу првима је упозорила новинарка Војислава Црњански Спасојевић, непосредно пошто је „преко ноћи“ добила отказ у листу Вечерње Новости.

„Ја сам у то апсолутно сигурна зато што је модел исти, власници су исти, образложења су иста, суштински и разлози, а нарочито зато што нико не може да замери, а нису ни замерали чланови колегијума, ни њима ни мени није било никаквих примедби и упозорења зато мислим да је одлука дошла ван кругова редакције“, каже Војислава Црњански Спасојевић, новинарка.

Црњански Спасојевић каже, да је након објављивања фотографије са протеста испред Уставног суда, и ограђивања од изношења личних података студената браће Стојаковић на порталу Вечерњих новости добила отказ. Готово је уверена, да су и новинарке Политике технолошки вишак из сличних разлога.

„Резултат тога је да сам проглашена технолошким вишком, образложење вређа, од прилике да сам најслабија карика у ланцу што је нетачно јер сам само месец дана пре тога добила награду, јер сам у том неком периоду имала највише наслова. Бојим се да не дођемо у ситуацију да су неки медији куповани само да би се докопало зграда односно некретнина а да њиховим власницима није циљ да задрже новинаре посебно не квалитетне и који мисле“, каже Црњански Спасојевић.

„Дошли смо сада у ситуацију да се огроман политички притисак спушта на уреднике и новинаре или оне људе за које власт има поверења да контролишу садржаје који би требало да буду у корист власти, да ћемо сада гледати све више и више отказа са обајшњењима да су разлози техничке природе“, сматра Бјелица.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси