Вести
16. 05. 2025.
Коалиција за слободу медија: Законодавна процедура иза затворених врата – захтевамо јавност, транспарентност и одговорност
Коалиција за слободу медија изражава озбиљну забринутост због начина на који је Министарство информисања и телекомуникација спровело процес измена три кључна медијска закона: Закона о јавном информисању и медијима, Закона о електронским медијима и Закона о јавним медијским сервисима.
Иако Акциони план за спровођење Медијске стратегије и даље није усвојен, Министарство је паралелно покренуло поступак измена закона који су од посебног јавног интереса, игноришући принципе јавности, партиципације и законитости.
Подсећамо да су, према члановима 77. и 78. Закона о државној управи, као и Уредби о начину, поступку и начелима за спровођење јавне расправе, јавне расправе обавезне за законе који се тичу јавног интереса и да њихово трајање не може бити краће од 20 дана. У овом случају, нацрти два закона никада нису ни објављени, а јавне расправе нису спроведене.
У случају Закона о јавним медијским сервисима, јавна расправа јесте формално спроведена, али у периоду новогодишњих и божићних празника, од 27. децембра 2024. до 16. јануара 2025. године, у најкраћем законском року, без стварне могућности квалитетне јавне дебате. Од више од 50 предлога изнетих током расправе, усвојене су свега четири техничке исправке, док су суштинске примедбе — попут питања финансијске независности јавних сервиса и проблематичне промене термина „републички“ у „национални“ — потпуно игнорисане.
Нацрт Закона о јавном информисању и медијима, као и нацрт Закона о електронским медијима, никада нису објављени, нити су прошли било какву форму јавне расправе. Радне групе су формиране и завршиле посао у року од свега две недеље у децембру 2024. године. Документи су затим, без претходне јавне консултације, послати Европској комисији на коментаре.
Додатно забрињава чињеница да чланови и чланице радних група — укључујући и неке од представника организација које чине Коалицију за слободу медија — нису на време добијали радне верзије текстова, нити су имали довољно времена за озбиљну и аргументовану дискусију. Радни процес био је нетранспарентан, искључујући, и спроведен супротно основним начелима демократског доношења закона.
У том контексту, НУНС, НДНВ и ГС КУМ Независност су одлучили да не присуствује затвореним састанцима Министарства на којима се представљају нацрти који нису претходно објављени и доступни ни члановима и чланицама радних група ни широј стручној јавности. Очекујемо да се сви нацрти закона одмах јавно објаве и да се отпочне са најмање 20 дана формалне јавне расправе, како би процес био законит и усклађен са европским стандардима.
Такође, позивамо међународну заједницу — нарочито оне актере који прате испуњавање и учествују у развојним и претприступним процесима Србије на путу ка ЕУ као посматрачи или партнери — да позову Владу Републике Србије да поступи у складу са основним принципима владавине права, транспарентности и партиципације. Реформе у области медијског законодавства могу бити кредибилне само ако се одвијају у отвореном, инклузивном и одговорном институционалном окружењу.
Нема оправдања за доношење медијских закона иза затворених врата, без укључивања оних на које се ти закони директно односе – новинара, медијских радника, уредника, издавача и грађана. Транспарентност, одговорност и учешће јавности нису формалности, већ предуслови за реформу у интересу демократије.
Коалиција за слободу медија
Београд, 16. мај 2025.
Коалицију за слободу медија чине: Асоцијација медија, Асоцијација онлајн медија (АОМ), Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), Независно удружење новинара Србије (НУНС), Пословно удружење Асоцијација локалних и независних медија „Локал Прес“, Славко Ћурувија фондација и ГС КУМ Независност
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.