Вести
11. 05. 2025.
Изложба о пропаганди стране штампе у Ужицу
- Истина је остала по страни или је скроз искључена... Свака од ових страна које овде видите је неког директно протерала, убила, оштетила, променила му живот и суштински можда чак и већем делу од нас овде променила поглед на свет, на истине и однос према животу, - рекао је председник Удружења новинара Србије Живојин Ракочевић.
Пропаганда стране штампе приказана је кроз изложбу „Страна пропаганда и Срби – последњих деценија 20. века“. Отворена је у Историјском архиву у Ужицу. Може се видети наредних дана у Историјском архиву.
Изложба је приређена поводом 80 година од Дана победе над фашизмом у Другом светском рату. Као и у оквиру обележавања Дана Историјског архива Ужице.
Поставку чини преко 100 часописа, а додат је и пропагандни материјал – леци који су бацани из авиона.
Пропаганда стране штампе Поставка приказује деловање и утицај пропаганде страних сила на српски народ током догађаја крајем прошлог века.
Изложба је други пут пред публиком, након Новог Сада прилику да је виде имају Ужичани. На отварању аутор Дејан Крагић је рекао да је поента изложбе да покаже начин и зло које је промовисано, као и мржњу против Срба у збивањима 90-их година.
– Сви ми који смо прошли те године, свако има неке своје трауме. Тако да и на овај начин покушавамо да разрешимо и себи објаснимо шта се догодило и зашто – рекао је Крагић. Аутор изложбе је и председник Удружења грађана Српско историјско наслеђе.
Крагић је подсетио да су у време док су припремали изложбу наишли на „окрутност у текстовима из различитих држава и нашег окружења“. И навео као пример скандалозну насловну страну словеначког часописа где је приказан убијени војник ЈНА.
– Поред њега се види, пажљивим посматрањем, да су школске бомбе. Значи, неко је 1991. године, када је почео рат, послао младе војнике са школским бомбама. Практично ненаоружане на наоружане словеначке војнике који су их убили.
Поред тога, постоји и пуно великих тема које нико ни споменуо није, што је такође један вид пропаганде.
Пример су стотине хиљада наших избеглица из Крајине, Републике Српске – а да то нико не примети, – рекао је Крагић у Ужицу.
Отврајући изложбу градоначелнициа Ужица је истакла да као народ треба да будемо поносни на историјску улогу наше земље. Јер смо дали „велику жртву да би Европа била слободна и могла да се развија“.
– Многе европске земље су учествовале у чину НАТО агресије на нашу земљу, која је оставила несагледиве последице. Ништа мања од војне није била ни медијска офанзифа. О чему сведочи управо ова изложба, – казала је ужичка градоначелница.
– Остајемо посвећени изградњи културе сећања али и изградњи сложног и солидарног друштва, јер свест о прошлости мора ићи руку под руку са визијом будућности.
То је порука коју и данас шаљемо млађим генерацијама са жељом да наставе да негују сећање на сва страдања и жртве српског народа и наших суграђана.
Пропаганда стране штампе – Да последице пропаганде могу бити далекосежне подсетио је председник Удружења новинара Србије Живојин Ракочевић.
– Истина је остала по страни или је скроз искључена. А интерес је преузео примат и у пропаганду се укључује све што може да јој користи. Сви смо сведоци да пропаганда преузима примат.
Свака од ових страна које овде видите је неког директно протерала, убила, оштетила, променила му живот и суштински можда чак и већем делу од нас овде променила поглед на свет, на истине и однос према животу – нагласио је Ракочевић.
Изложба је настала у Историјском архиву Града Новог Сада и посвећена је страној пропаганди усмереној против Срба 90-их година прошлог века.
Изложба „Страна пропаганда и Срби – последњих деценија 20. века“ је други пут пред публиком. Након Новог Сада ужичка публика има прилику да је види, а отворена је у наредних месец и по дана у Историјском архиву.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.