Вести
25. 04. 2025.
Продуцент на РТС: Од почетка блокаде нико из менаџмента нам се није обратио званично, таоци смо мањине
Горан Павловић, продуцент на РТС у спортској редакцији, изјавио је у емисији Н1 Студио Ливе да су "таоци једне повлашћене мањине која ради у информативном програму".
На питање каква је ситуација у РТС, Павловић, који је и део удружења „Наш пРоТеСт“, каже да може да каже каква је ситуација испред.
„Каква је унутра може да вам каже мали број људи, нама се од почетка блокаде нико није обратио званично из менаџмента, ни непосредно ни посредно. Неки руководиоци се чак нису ни обратили својим запосленима, не постоји та линија комуникације са менаџментом, сем једног штурог мејла који смо добили од ХР службе“, каже он.
Како каже, људи долазе испред РТС.
„Радознали су, питају шта се дешава, шта ће бити, нико још не зна шта ће се конкретно десити у наставку. Испред РТС је ситуација неизвесна, апелујем на студенте да пусте да се изврши смена обезбеђења, мора неко да буде у згради“, каже он.
Претпоставља да су студенти очекивали неку озбиљнију реакцију запослених у РТС, али мисли да то „није могуће“.
„Ми смо инсистирали на томе да се саопшти ко је написао спорни чланак у ком се студенти називају нацистима, у 21. веку називати најпрогресивнији део овог становништва нацистима називати, у најмању руку је скандалозно, сигуран сам да тај који је то написао зна зашто је то написао, зашто је ишло у програм, не видим како то доприноси смањењу тензија, нити да ћемо добити информацију ко је то написао“, каже он.
Мишљења је да је за неки даљи период то јако битно.
„Једноставно, ја као запослени у РТС који не радим у информативи, осећам део одговорности за то што моја кућа емитује, тако и свако од запослених сноси неку врсту одговорности, нечија је већа, нечија мања. Зна се ко шта ради, ко је шта написао и ко је шта емитовао. Не постоји колективна кривица, али постоји колективна одговорност, кривица је на појединцима који су то урадили“, каже он.
На питање одакле се емитује програм, каже да је то „на нивоу спекулација“.
„Није битно да ли иде из нечије дневне собе, мислим да је битније како изгледа програм, зашто изгледа као програм мале локалне телевизије која се емитује из видео клуба, а не као јавни сервис. Мислим да се ту ради о некомпетенцији и импровизацији. Имали смо времена да се припремимо за овакве ситуације, а ми упалимо ујутру телевизор и видимо да јутарњи иде из студија Слагалице, нонсенс да немам речи, монтипајтоновски, плави такмичар Ивица Дачић, а црвени Расим Љајић, недопустиво по мени“, каже он.
Мисли да је „велики број људи свестан како функционише информативни програм РТС“.
„Свестан је проблема са којима се сусрећемо и реакција јавности на наш информативни програм. У овом случају ми смо таоци једне повлашћене мањине која ради у информативном програму. Мислим да сам информативни програм у РТС функционише као једна телевизија за себе. Кад кажем повлашћена, на више начина, од продукционих неких услова, сва расположива продукција им је на располагању, али ми треба овај народ да информишемо правовремено и истинито, без прећуткивања информација. Плате су им веће, има тих варијабила, тиме се купује лојалност, али не кући, држави, него лојалност власти“, каже он.
Истиче да се у наше мозгове усадила реченица „јавни сервис је увек подршка власти, свуда је тако“.
„То прво није истина. Узмимо BBC, најпознатији јавни сервис на свету, у служби је британске државе, друга ствар је што се британској држави и власти често интереси подударају. Код нас кад су гости политичари, често не знате ко је гост, а ко водитељ. То нема везе ни са новинарском струком, ни професијом, ни са чим што би одговарало јавном сервису“, каже он.
Како каже, питање је како ће се обавити конкурс за Савет РЕМ, јер је конкурс већ једном био расписан.
„Ако се студенти повуку, сигурно ће да ће јавни сервис наставити да ради, право је питање како ће наставити да ради и како ће наставити да ради информативни програм те куће. Чини ми се да је руководство опет изненађено блокадом, ми смо имали блокаду и пре месец дана и опет смо изненађени. Не мислим да је ово било каква врста притиска студената на РТС, информисање, независно, зависно новинарство, већ је ово последњи вапај, не само студената, него и јавности за слободним јавним сервисом“, каже он.
Не мисли, додаје, да његово гостовање „треба да се схвати као изношење прљавог веша“.
„Једноставно мислим да јавност, запослени, па и менаџмент, ако већ не чује вапај 20.000 студената испред РТС, да чује вапај запослених“, каже он.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.