Вести
23. 04. 2025.
Уставни суд ставио ван снаге Закон о независној комисији за медије
Уставни суд Kосова ставио је ван снаге Закон 08/Л-289 о Независној комисији за медије. Одлука је објављена данас, а суд је утврдио да поједини чланови, односно ставови овог закона, нису у складу са Уставом.
Утврђене повреде односе се, између осталог, на начин избора чланова, разрешење председавајућег, као и надлежности Независне комисије за медије.
У одлуци овог суда на основу захтева за оцену уставности закона, који су још прошле године поднели опозициони посланици, наводи се:
„Суд је, једногласно, одлучио (и) да прогласи захтеве прихватљивим; и (ии) да утврди да подставови 1.2 и 1.3 става 1. члана 15. (Избор чланова НKМ) оспореног закона, нису у сагласности са чланом 141. [Независна комисија за медије] Устава; (иии) да утврди да подставови 3.4 и 3.5 става 3. члана 18. (Разрешење председника и члана НKМ-а) оспореног закона, нису у сагласности са чланом 7. [Вредности] и чланом 141. [Независна комисија за медије] Устава; (ив) да утврди да подставови 2.4 и 2.5 става 2. члана 4. (Надлежности НKМ-а), став 5. члана 25. (Дозволе за емитовање и њихово обнављање) и став 2. члана 43. Уређивање власништва носилаца лиценци/регистрованих) оспореног закона, нису у сагласности са ставом 1. члана 7. [Вредности] Устава; (в) да утврди да тачка 1.2.1 и тачка 1.2.24 подстава 1.2 става 1. и тачке 1.3.5 и 1.3.6 подстава 1.3 става 1. члана 60. (Санкције новчаним казнама) оспореног закона, нису у сагласности са ставом 1. члана 7. [Вредности] Устава; (ви) да утврди да се оспорени закон ставља ван снаге; и (вии) да одбије захтеве за увођење привремене мере“.
Поводом ове пресуде Уставног суда огласило се Удружење новинара Kосова које је претходно, заједно са адвокатицом за медије, Фљутором Kусари, доставило мишљење у вези са овим законом.
„Суд је утврдио да Закон бр. 08/Л-289 о Независној комисији за медије треба бити стављен ван снаге и исти треба преиспитати на основу налаза пресуде“, поручили су из овог Уружења.
Уједно су поздравили пресуду суда.
„Сматрамо да је потребан нови закон, уз широку јавну расправу и учешће и у складу са европским стандардима, уз поштовање препорука Савета Европе“, навели су.
Усвајање Нацрта закона о Независној комисији – критике и оптужбе
Посланици претходног сазива Скупштине Kосова усвојили су 11. јула прошле године Нацрт закона о Независној комисији за медије који, између осталог, предвиђа лиценцирање онлајн медија, њихово праћење и казне до 40,000 евра.
Овај нацрт је усвојен у другом читању са 59 гласова за, ниједним против и два уздржана.
У гласању нису учествовали посланици опозиционих партија, Демократског савеза Kосова (ЛДK), Демократске партије Kосова (ПДK) и Алијансе за будућност Kосова (ААK), који су чак уочи гласања поднели захтев за скидање закона са дневног реда, а што није подржало владајуће Самоопредељење.
Опозиција сматра да је реч о штетном закону, јер ризикује нарушавање слободе изражавања и медија.
Управо су опозициони посланици – укупно њих 10 и поднели овај закон Уставном суду на оцену уставности.
Сличне аргументе износиле су и медијске организације. Удружење новинара Kосова је одмах након усвајања закона изразило забринутост због тога што владајућа странка није узела у обзир њихове примедбе.
„Политичка партија на власти није узела у обзир примедбе цивилног друштва и медија, а игнорисала је извештај експерта Савета Европе који је констатовао да већи део закона не испуњава европске стандарде, укључујући стандарде Савета Европе где Kосово жели да се учлани. Данашње гласање је један од највећих удараца које су Влада Kосова и Самоопредељење нанели слободи медија на Kосову, у настојању започетом од почетка мандата да их дисциплинује и контролише“, навели су из АГK.
Удружење новинара Kосова доставило августа прошле године уставном суду коментаре на овај закон Уставном суду, тражећи да га суд прогласи неуставним.
Ни међународни представници не подржавају
Бурно су након изгласавања овог Нацрта реаговали и међународни представници на Kосову, као и међународне организације. Они су такође указали на то да актуелна власт није применила препоруке, савете међународних експерата и стручњака, те да закон углавном није у складу са стандардима ЕУ.
Мисија ОЕБС навела је да је забринута због „одређених аспеката“ констатујући да су разни међународни експерти давали детаљне препоруке о усклађивању овог закона, које нису узете у обзир.
Kључне препоруке стручњака које нису узете у обзир, наводе, односиле су се на забринутост због нових одредби које ће утицати на састав, улогу и одговорности НKМ, као и на процедуре за избор нових чланова и мандате изабраних.
Проширење надлежности НKМ на друштвене мреже, заједно са одсуством јасних критеријума за блокирање штетног садржаја, истакли су, изазива забринутост због пропорционалности и има потенцијалне импликације на слободу изражавања.
Иако, како су навели из ОЕБС-а, поздрављају увођење регулација које се тичу власништва и концентрације медија, с друге стране, напоменули су да недостаје „процедурална чврстоћа“.
И некадашњи шеф Kанцеларије ЕУ у Приштини, Томаш Суњог, као и актуелни амбасадор Немачке, Јорн Роде, реаговали су у негативном тону, такође указујући на непримењене препоруке, али и на стандарде ЕУ који морају да се испуне.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.