Вести
22. 04. 2025.
Александар Црквењаков, генерални директор РТС од 2001. до 2004: „Симболичко грађанско хапшење РТС-а“
Симболички – присуствујемо грађанском хапшењу РТС-а због кршења Члана 4. Закона о јавним медијским сервисима.
Бујошевић и Стефановић су и до сада неговали „низак профил“. Не разумем зашто нико не помиње Управни одбор РТС-а, они су ти који постављају и смењују, који одобравају програмску политику. У доба дигиталне технологије, оптичких каблова и виртуелних студија, транзиција из једног у други простор морала би да буде мање видљива. Уосталом, постоје људи на РТС који годинама примају плату да би правили планове за ванредне ситуације, каже у разговору за Данас Александар Црквењаков, генерални директор РТС од 2001. до 2004. с којим смо разговарали о студентској блокади Радио-телевизије Србије која је данас ушла у седми дан.
* Како видите протест студената испред РТС и њихове захтеве?
– Студенти, и не само они већ и грађани који су стално с њима на улицама, имају врло једноставне захтеве: да се поштују Закон и Статут РТС-а. Нема те статистике која би показала да је слика српске стварности коју годинама креира РТС политички уравнотежена и реална. Притисак на медије? Једино ако се и, рецимо, деловање полиције према прекршиоцима закона може назвати притиском. Дакле, симболички – присуствујемо грађанском хапшењу РТС-а због кршења Члана 4. Закона о јавним медијским сервисима.
* Мислите ли да ће им власт изаћи у сусрет, применити силу да их помери или ће пак власт пустити да се протест сам од себе угаси?
– Мислим да се рачуна на исцрпљивање, то је до сада функционисало. Прижељкује се и мало силе, али би то, онда, донело и консеквенце…
*Како процењујете реакцију РТС (подношење кривичне пријаве) и ћутање директора Драган Бујошевића и главног и одговорног уредника Ненада Љ. Стевановића?
– Бујошевић и Стефановић су искусни новинари, не верујем да би се бавили перформансом. Они су и до сада неговали „низак профил“, препуштајући митском “програмском колегијуму” који, верујем, ни не постоји у Статуту РТС, да комуницира с јавношћу. Кривична пријава ми више личи на деловање Вучићевог “генералштаба” из дедињског Клуба посланика. Иста кухиња која је пријавила и ректора. И још – не разумем зашто нико не помиње Управни одбор РТС-а, они су ти који постављају и смењују, који одобравају програмску политику. Октроисани РЕМ је инсталирао у Управни одбор националног радиодифузера подобне медиокритете који сада седе у мишјој рупи, уместо да бране своје “чедо”.
* Како бисте оценили програм који се емитује и начин на који се све то одиграва?
– Мени је доступно само оно што је на Интернету. Оно што сам видео је аматерска реакција на кризну ситуацију. Али, не верујем да аматери раде на РТС-у… Или је у питању тиха опструкција продукције и технике или гледамо намерну демонстрацију која би требало да убрза реакцију. У доба дигиталне технологије, оптичких каблова и виртуелних студија, транзиција из једног у други простор морала би да буде мање видљива. Уосталом, постоје људи на РТС који годинама примају плату да би правили планове за ванредне ситуације. Зашто нешто од тога нису активирали?
* Очекујете ли масовнији бунт запосленик на РТС?
– Искрено – не из истог разлога зашто у Србији не може да се организује ни генерални штрајк. Синдикати су расцепкани, нејаки и не сарађују. Ако и дође до масовнијег унутрашњег протеста, биће то у организацији “технике”, дан уочи коначног разрешења текуће политичке кризе.
* Министарство спољних послова Србије позива међународне организације и институције да пруже подршку слободи медија у Србији и да осуде све облике притисака и блокаде на РТС. Како то видите?
– То је, као и већина онога што сада ради МСП, намењено унутрашњој јавности. Први посао свих београдских амбасада је да извештавају своја министарства о догађајима у Србији, а у сваком седи по један дипломата који уредно допуњава фајл с насловом „Србија“. Тачно знају шта се, и зашто, дешава.
* Шта очекујете од новог министра информисања?
– Да долије још мало уља на ватру, како би „тамо где треба“ оправдао своје постављење. Иначе је небитан, као и претходни…
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.