Вести
15. 04. 2025.
Извештај са суђења КРИК-у – Ирелевантно
„Ирелевантно” најчешће је изговарана реч на данашњем главном претресу, по кривичној тужби судије Душанке Ђорђевић и њеног супруга адвоката Александра Ђорђевића, против Стевана Дојчиновића, главног и одговорног уредника портала КРИК и новинарке Бојане Павловић.
„Забрањујем питање, јер је ирелевантно за чињенице из кривичне тужбе, које су предмет доказивања у овом поступку”, изговарала је судија Душица Ристић, а ове речи упућене су адвокату тужиље Душанке Ђорђевић на скоро свако питање које је покушао да постави Стевану Дојчиновићу, после одбране коју је дао на овом главном претресу.
На крају је судија Ристић и у записнику констатовала опомене које је изрекла, укључујући и ону да је недопустиво да адвокат у току диктирања записника прекида судију са покушајем да одређује шта ће бити унето у записник.
Општи је утисак да су адвокати постали свесни слабости кривичне тужбе и недостатка аргумената у њој, па покушавају кроз испитивање оптужених да добију неки нови аргумент. У тужби се као једини доказ да је Стеван Дојчиновић опасна особа због чега се судија Ђорђевић осећа угроженом – текстом из таблоида Информер. Због тог текста Дојчиновић је и тужио овај таблоид и добио правоснажну пресуду са надокнадом штете због лажи, које сада један судија Апелационог суда подноси као валидан доказ.
Судија Душица Ристић доследно се држала Закона о кривичном поступку забрањујући често и бесмислена питања. Адвокат судије Апелационог суда Душанке Ђорђевић питао је, између осталог, да ли оптужени зна чему служи катастар, односно која је сврха базе катастра, на шта је Дојчиновић пластично објашњавао да када купујете стан нпр. од судије Ђорђевић, да ту видите да ли је укњижен или је под хипотеком и сл. Дакле, у служби је транспарентности, за шта се залаже и КРИК. Исти адвокат питао је и зашто није проверено на који начин је стечена имовина и добио врло јасан одговор да је контактирана судија Ђорђевић за разговор на ту тему, али га је она одбила, упућујући претње тужбом и много пре него што су објављени подаци о њој у бази „Просуди ко суди”, закључујући да су сви подаци који су објављени из јавно доступних извора, или су добијени на основу захтева за приступ информацијама од значаја за јавност и потпуно су тачни.
И управо је то парадокс: судија и њен супруг туже КРИК за тачно пренете информације о њиховој имовини на порталу КРИК-а, чија је мисија, поред истраживања криминала и корупције, и – транспарентност.
На питање, шта је посао главног и одговорног уредника, Дојчиновић је одговорио: „То вам је као директор полиције, управља полицијом, али не мора да буде упућен у сваку акцију, и сваки случај који се истражује”.
Могло би изгледати комично да није забрињавајуће то што у овој кривичној тужби по први пут судија са супругом, бившим службеником БИА, тужи новинаре тражећи казну затвора од по 10 месеци затвора и забрану рада у новинарству у трајању од 2 године, што је потпуни преседан, не само у Србији, већ и у Европи. (У другој паралелној парничној тужби тражи одштету од 760.000 динара.)
Све због истинитих информација које је КРИК пренео у бази у којој се налази 50 судија и у којој су представљене њихове каријере, најважнији случајеви и имовина којом располажу. Све из јавно доступних података. Због тога је ово суђење привукло и светску пажњу, тако да се поред новинара и представника удружења новинара који прате суђење, налазе и представници ОЕБС-а, краљевина Шведске и Холандије, и СР Немачке.
На главном претресу данас је исказ давао Стеван Дојчиновић, главни и одговорни уредник КРИК-а, који је изнео одбрану, у којој је навео да је:
База „Просуди ко суди” направљена по узору на сличне базе података које постоје у неким другим земљама. Направљена је после базе података о политичарима која је и награђивана, а чију је ревизију урадио и Повереник за информације од значаја.
Да је више од трећине судија учествовало у прављењу ове базе, одговарајући на питања или допуњујући је новим информацијама.
Да је ова тужба намера тужиље Ђорђевић да застрашује редакцију, и да малтретира тужене, што се видело и пре него што се појавила база, кроз претњу судије да ће тужити и пре него што је видела објављено.
Да је судија Ђорђевић јавна личност и функционер и да као таква мора да прихвати већу изложеност јавности и критици, да постоји оправдани интерес јавности да има увид у основне податке о њеној каријери и имовини. Поред тога што је учествовала у коначној ослобађајућој пресуди у случају убиства новинара Славка Ћурувије, у јавности је била присутна и нека врста афере од пре 20 година, када је судила у случају у којем је њен садашњи супруг заступао једну од страна у спору, иако су тада били у вези.
Дојчиновић је нагласио и да је у тужби манипулисано тврдњом да су у бази објављене адресе некретнина које овај брачни пар поседује, што је апсолутно нетачно, иако за то постоје јавно доступни подаци у катастру. У бази се само налазе побројане некретнине и њихова оквирна локација по општинама јер се на тај начин може утврдити оквирна вредност имовине.
Адвокатица КРИК-а Круна Савовић више пута је тражила да се као сведок у овом случају саслуша и новинарка Јелена Радивојевић, која је прикупљала податке за профил и која је контактирала судију Ђорђевић, али су се тужиљини адвокати успротивили овом предлогу. Тужена Бојана Павловић је само направила промотивни текст, када је база била већ направљена.
У два сата главног претреса чули смо убедљиву одбрану Стевана Дојчиновића, ирелевантна питања адвоката тужиље, и професионално вођење главног претреса судије Душице Ристић. Наставак главног претреса је почетком јула.
Овде можете видети податке о каријери судије Душанке Ђорђевић.
Неки од до сада објављених текстова о овом случају:
Кривични поступак против КРИК-а: Суђење чињеницама
СЛУЧАЈ БЕЗ ПРЕСЕДАНА – Јавни сервис
Судија тужила КРИК, тражи затвор за новинаре и забрану рада – Јавни сервис
Настављено суђење КРИК-у по тужби судије, међу предложеним доказима и текст Информера – Јавни сервис
Веран Матић – Ућуткивање КРИК-а – Јавни сервис
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.