Вести
10. 04. 2025.
Мартиновић осуђен због лажи о КРИК-у у скупштини, покушао да се позове на имунитет
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић изнео је лажне информације када је у скупштини 2021. године оптужио КРИК и уредника Стевана Дојчиновића да пере новац и не плаћа порез, пише у пресуди донетој по Дојчиновићевој тужби.
Суд је наложио Мартиновићу да уреднику КРИК-а исплати 120.000 динара због повреде угледа и части. Мартиновић је на суђењу покушао да се позове на посланички имунитет, али му то суд није дозволио.
„Изношење неистинитих и недопуштених информација о тужиоцу (…) не представља указивање на чињенице од општег интереса, већ напад на личност тужиоца, за шта тужени (Мартиновић) као народни посланик нема имунитет”, пише у пресуди.
На седници Народне скупштине 17. марта 2021. године, Александар Мартиновић, посланик владајуће Српске напредне странке, прикључио се прљавој кампањи против КРИК-а коју су тада водили провладини таблоиди и представници власти, а у којој су редакцију лажно оптуживали и доводили у везу са криминалцем Вељком Беливуком.
„Ја вам тврдим, ти шефови невладиних организација богатији су од свих нас заједно и то народ Србије треба да зна. То нису никакве невладине организације, то су у ствари, да се ми не лажемо и да говоримо једним људским језиком, то су криминална удружења“, рекао је тада Мартиновић на скупштинској седници.
Мартиновић је тврдио да КРИК не плаћа порез и дажбине, а уредника КРИК-а Стевана Дојчиновића оптужио је да пере новац и то тако што га „испумпава из Србије”, али га троши и у земљи на скупе аутомобиле, станове и одела. Мартиновићеве изјаве су пренели провладини таблоиди, као и Радио-телевизија Србије (РТС).
Дојчиновић је због ових лажних оптужби поднео тужбу против Мартиновића.
Мартиновић је покушао да се позове на посланички имунитет који је гарантовао да не може бити позван на кривичну или другу одговорност, изражено мишљење или гласање у вршењу посланичке функције. Суд је, међутим, одлучио да у овом случају нема имунитет.
„Изношење неистинитих и недопуштених информација о тужиоцу (Дојчиновићу), које су подобне да повреде углед и част појединца (…) не представља указивање на чињенице од општег интереса или од јавног значаја, већ представља напад на личност тужиоца, за шта тужени (Мартиновић) као народни посланик нема имунитет”, навела је судија Милена Ћеранић из Првог основног суда.
Судија је додала и да уредник КРИК-а није политичка личност, већ новинар, те да се због тога Мартиновићева изјава не може сматрати израженим мишљењем и превазилази домен политичке критике.
Мартиновић се на суђењу појавио једном и више пута одлагао рочишта на којима је требало да да исказ, па на крају није ни саслушан. Судија Ћеранић одлучила је да узме само Дојчиновићев исказ и као доказе уважила транскрипте и снимак скупштинске седнице.
Утврдила је да је Мартиновић износио неистините информације и повредио част и углед уредника КРИК-а и донела одлуку да му Мартиновић исплати 120.000 динара и плати око 150.000 динара судских трошкова. Мартиновић се жалио Апелационом суду, али је овај суд одбио његову жалбу и потврдио пресуду.
„Ради се о неистинитим и недопуштеним информацијама, којима је тужилац (Дојчиновић) у јавности стављен у негативну инкриминишућу конотацију, будући да је означен као учинилац кривичног дела прање новца… тужилац поводом предметног догађаја није био ухапшен, није вођен кривични поступак, не постоји правоснажна осуђујућа кривична пресуда, па изјава туженог има способност да повреди част и углед тужиоца”, пише у пресуди.
Ово је један од ретких случајева у којем су новинари тужили народног посланика и у којима је донета пресуда у њихову корист.
Адвокатица КРИК-а Круна Савовић задовољна је пресудом.
„Тужени је знао оно што је измислио и измислио оно за шта је знао да би га могло заштитити – право на посланички имунитет. Добро је што је одлука суда од злоупотребе спасла оба права, и право на част и углед и право на посланички имунитет”, каже адвокатица Савовић.
Цео текст можете прочитати на сајту КРИК-а.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.