Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Веран Матић: Славко Ћурувија поново на оптуженичкој клупи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

10. 04. 2025.

Аутор: Веран Матић Извор: Безбедни новинари

Веран Матић: Славко Ћурувија поново на оптуженичкој клупи

Славко Ћурувија је поново на оптуженичкој клупи. На годишњицу своје смрти.

Пре 27 година, Славко је био на оптуженичкој клупи због злогласног Закона о јавном информисању. Пре 26 година, Ћурувија је убијен. Прошле године је (након две првостепене пресуде на по, укупно, сто година затвора) донета ослобађајућа пресуда осумњиченима за његово убиство.

Данас се суди фондацији која носи име Славка Ћурувије, а туже је они који су правоснажно формално невини. Неформално, јавност не мисли исто као и веће Апелационог суда које их је ослободило. Након десетогодишњег мучног суђења, јавност снажно осећа ко је наредио, осмислио и реализовао убиство Славка Ћурувије и коме је било у интересу да правоснажна пресуда не буде онаква каква је требало да буде.

Ново суђење Славку Ћурувији одвија се у специфичним околностима дубоке друштвено-политичке кризе и протеста који су започели и које студенти срчано одржавају. Њихов кључни захтев је да институције раде свој посао. Јер да је било тако, не би се, на дан Славковог убиства, Ћурувија поново убијао.

Како то објаснити студентима, од којих већина тада није била ни рођена? Како им објаснити фотографију са недавне сахране актера документарног филма „Видимо се у читуљи”, на којој се славодобитно шепури некадашњи истакнути припадник службе безбедности, којем је већи проблем био Ћурувија од актера из поменутог документарног филма некадашњег Б92?

То је тешко објашњиво. Практично необјашњиво. Притом, истину о томе могу да сазнају само од нас, непосредних сведока којих је све мање јер је на делу системско затирање трагова и препакивање историје. Један од начина је и суђење Фондацији Славко Ћурувија на дан његовог убиства.

Смишљено да се деси на исти дан или не, ово суђење је свима нама живима више него директна порука која гласи: Нећемо вас оставити на миру ни на оном свету. Судићемо вам да вам затремо трагове и са циљем да убудуће постоји само једно тумачење које ће оспорити истину која је утврђена током Медијског Нирнберга када је два пута пресуђено по сто година робије.

Томе се морамо супротставити и не губити наду. Макар и у време када се мртвом Славку Ћурувији поново суди.

Студенти су добро осетили и разумели како функционише затирање истине и одговорности и одлучили да се изборе да се истина о смрти 16 грађана сазна сада и да се одмах утврди и одговорност, као позив да се друштво уреди тако да то буде нормалност и да никада више не буде потребно толико одрицање и самопожртвованост. Због тога је солидарност сад од животног значаја.

УНС и НУНС позивају колеге и грађане да 11. априла дођу испред Другог основног суда и подрже Славко Ћурувија фондацију

На дан када је убијен уредник и власник листа „Дневни телеграф“ Славко Ћурувија, 11. априла, одржаће се припремно рочиште по тужби Милана Радоњића, Мирослава Курака и Ратка Ромића против Славко Ћурувија фондације (СЋФ).

Њих тројица су ослобођени у поступку за Ћурувијино убиство, а тужили су Фондацију због повреде угледа и части, након саопштења у коме је СЋФ реаговала на ослобађајућу пресуду Апелационог суда. Сва тројица од СЋФ траже одштету од по 500.000 динара.

УНС и НУНС позивају новинаре и грађане да се 11. априла у 11.30 часова окупимо испред Другог основног суда у Београду (Катанићева 15), када почиње суђење, да заједно подржимо Славко Ћурувија Фондацију.

УНС и НУНС ће, након тога, у 13 сати положити венце у Светогорској 35, на месту где је Ћурувија убијен.

Све се то дешава у недељи бременитој обележавањима трагичних догађаја из не тако далеке прошлости. Обележили смо 31 годину од неразјашњене смрти Даде Вујасиновић. Након три деценије, наступила је потпуна застарелост кривичног гоњења за кривично дело убиства.  Сада ћемо обележити 26 година од убиства Славка Ћурувије, за које, формално, још увек нико није правоснажно осуђен.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси