Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Ристић: Селективна Комисија за жалбе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

10. 04. 2025.

Извор: Фонет

Ристић: Селективна Комисија за жалбе

Министар информисања и телекомуникација Србије у техничком мандату Дејан Ристић оценио је да је Комисија за жалбе Савета за штампу толико селективна у одлучивању да је њен рад изгубио смисао.

"Када говоримо о Савету за штампу, његова жалбена комисија је селективна у свом одлучивању и томе из дана у дан сведочимо већ читав низ година. Потпуна селективност, посебно имајући у виду ко су чланови жалбене комисије Савета за штампу", рекао је Ристић у програму телевизије К1, помињући да су међу члановима Комисије за жалбе заменица главног уредника ФоНета Тамара Скроза, главни и одговорни уредник недељника Време Филип Шварм и бивши повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић.

Њих троје и читав низ других људи који су "врло јасно опозиционо оријентисани", оценио је Ристић, додајући да није спорно да имају на то право као грађани, али се, како је навео, "види да они у тој мери селективно приступају свом задатку који им је поверен од стране државе, а то је да врше мониторинг штампаних медија и интернет портала тих медија, да је то изгубило сваки смисао".

Ристић је подсетио да је за мониторинг електронских медија задужено Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ), али да Савет РЕМ-а тренутно не постоји, иако то тело функционише, јер постоје стручне службе које објављују извештаје.

Ристић је рекао и да су "огромна средства из појединих западних земаља, фондација и организација улагана у Србију, када су медији у питању – ради се о десетинама милиона евра или долара, у зависности од земље из које новац долази".

"У Србији постоји 2.200 регистрованих медија. Постоји и 76 струковних удружења. Не постоји ниједна друга друштвена делатност у Србији која има већи број струковних удружења“, навео је он и оценио да "мали, али веома агресиван број појединаца активно учествује у политичком животу Србије".

Ристић је навео и да постоји забрињавајући тренд кршења професионалних и етичких норми, али и злоупотреба струковних удружења која, иако формално неполитичка, активно учествују у политичкој арени.

"Имамо читав низ новинара, медија и новинарских удружења који се активно баве политиком, притом кршећи елементарне професионалне и етичке стандарде. Крше и сопствене статуте, јер их ти статути дефинишу као неполитичке, струковне организације. Добро је што су многи од њих отворено иступили у јавност и постали јасни грађанима", казао је Ристић.

 

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси