Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Уредник српског „Гласа Америке“: У медијском мраку 360 милиона људи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

07. 04. 2025.

Извор: Н1

Уредник српског „Гласа Америке“: У медијском мраку 360 милиона људи

Администрација Доналда Трампа смањила је финансирање Америчке агенције за глобалне медије (УСАГМ), што је изазвало бројне реакције. Више од 40 чланова Конгреса апеловало је на председника да повуче одлуку, истичући да би она могла нарушити кредибилитет САД-а и омогућити ауторитарним режимима ширење пропаганде, пише портал РЕУЦ.

Одлука је озбиљно погодила Voice of America– Глас Америке, где је 800 запослених послато на плаћено одсуство, док је 550 уговора раскинуто.

Радио Слободна Европа (РСЕ) и други медији поднели су тужбе, а суд је привремено блокирао одлуку, наводећи да је агенција деловала самовољно. Ова ситуација изазвала је забринутост јавности у земљама попут Ирана и Украјине, где би укидање ових медија могло угрозити приступ независним информацијама.

Поводом ове, новонастале ситуације, портал reuc.es позвао је Братислава Брацу Ђорђевића који је последњих 15 година уредник српског сервица „Гласа Америке“ (Voice of America – VoA), а који је у овој медијској кући од октобра 2003. године. Током свих тих година био је и један од водитеља српске телевизијске емисије „Отворени студио“, која се емитовала до октобра 2022. а од 2017. године и уредник за дигиталне садржаје.

Администрација Доналда Трампа смањила је финансирање Америчке агенције за глобалне медије (УСАГМ), што је изазвало бројне реакције. Више од 40 чланова Конгреса апеловало је на председника да повуче одлуку, истичући да би она могла нарушити кредибилитет САД-а и омогућити ауторитарним режимима ширење пропаганде.

Одлука је озбиљно погодила Voice of America – Глас Америке, где је 800 запослених послато на плаћено одсуство, док је 550 уговора раскинуто. Радио Слободна Европа (РСЕ) и други медији поднели су тужбе, а суд је привремено блокирао одлуку, наводећи да је агенција деловала самовољно. Ова ситуација изазвала је забринутост јавности у земљама попут Ирана и Украјине, где би укидање ових медија могло угрозити приступ независним информацијама.

 Поводом ове, новонастале ситуације, позвали смо Братислава Брацу Ђорђевића који је последњих 15 година уредник српског сервица „Гласа Америке“ ( Voice of America – VoA), а који је у овој медијској кући од октобра 2003. године. Током свих тих година био је и један од водитеља српске телевизијске емисије „Отворени студио“, која се емитовала до октобра 2022. а од 2017. године и уредник за дигиталне садржаје.

Браца Ђорђевић је дао у интервјуу за магазин РЕУЦ о садашњој ситуацији, након одлуке о смањивању финансирања Америчке агенције за глобалне медије који преносимо у целости.

Новинар: Како се редакција прилагодила смањењу финансирања? Које су промене одмах спроведене након извршне наредбе?

Браца Ђорђевић: Глас Америке није имао прави период прилагођавање на смањење финансирања. Оно што се догодило јесте да је 15. марта, у суботу, неких 12 сати после уредбе председника САД-а, Америчка агенција за глобалне медије (УСАГМ), агенција која руководи Гласом Америке и још шест других ентитета, међу којима је и Радио Слободна Европа, ставила све запослене у Гласу Америке на плаћено административно (принудно) одсуство, око 800 људи укупно. Дан касније 550 запослених на уговор, добили су писмо да им се уговори прекидају 31. марта и да више неће имати посао. Одлуком судије у Њујорку 28. марта, њихово отпуштање је привремено спречено, али су и они после те одлуке стављени на административно одсуство. Тако да је то највећи изазов са којим се Глас Америке суочава. Први пут после 83 године, програм се не емитује, новинари Гласа Америке не извештавају, радијских и телевизијских емисија нема, вебсајт и друштвене мреже се не освежавају…Наша публика, 360 милиона људи недељно, која нас прати на 49 различитих језика, остала је на милост и немилост дезинформација које шире амерички непријатељи.

Новинар: Сматрате ли да је одлука о смањењу финансирања политички мотивисана? Како је ово утицало на способност редакције да одржи независност?

Браца Ђорђевић: Сви ми запослени сматрамо да је УСАГМ предузела незаконите кораке против Гласа Америке, јер се доживљава да је ВОА преносио вести које нису биле у складу са ставовима администрације. Бројни примери које је администрација навела у свом саопштењу, оптужујући Глас Америке да је “Глас радикалне левице”, врло лако су побијени у чланку утицајног Вашингтон поста, само неколико дана касније. Ја могу да кажем да смо моје колеге и ја изузетно поносни на Повељу Гласа Америке којом је наша уредничка независност у потпуности гарантована законом.

Новинар: Глас Америке је важан извор информација за земље са ограниченом слободом медија. Шта мислите, како ће ово утицати на ту публику сада?

Браца Ђорђевић: Више од 80 година Глас Америке преноси вести публици широм света, укључујући и земље где је слобода говора угрожена или где се грађанско друштво налази на удару. Финансирају нас амерички порески обвезници, али уредничка независност гарантована је законом, Повељом, коју је 1976. потписао председник Џералд Форд. Повеља обавезује Глас Америке да новинари буду “тачни, објективни И свеобухватни” и да представљају “целу Америку, не само један сегмент америчког друштва.” У многим земљама, у којима ВоА емитује програм, медији које финансирају Русија и Кина, праве садржаје који у најмању руку наводе публику на погрешне закључке, а у најгорем подривају САД. Као што сам већ поменуо, у последње скоро три недеље, та публика, тих 360 милиона људи недељно, а посебно они у ауторитарним државама, више немају приступ тачним, провереним и избалансираним информацијама, већ су на удару лажних вести и дезинформација.

Новинар: Како мислите да ће ова одлука утицати на слободу медија глобално? Може ли послужити као преседан другим владама да ограниче независно новинарство?

Браца Ђорђевић: Врло могуће. Штавише, моје лично мишљење је да је то прилично извесно. Сведоци смо из године у годину извештаја разних невладиних организација према којима је слобода медија на глобалном нивоу у константном паду. То више није никаква тајна, већ тренд, у оквиру којег ауторитарни режими гуше слободу медија и људска права, док корупција цвета. Погледајте само колико су вест о затварању Гласа Америке славили кинески и руски медији. Глас Америке је деценијама креирао веродостојне садржаје на језицима, на којима су такви саџаји били недоступни, чиме је био шампион слободе медија, која је кључни сегмент слободних, отворених, демократских друштава, који су природни савезници САД-а.

Новинар: Као главни уредник, како се лично осећате поводом ове одлуке? Коју поруку бисте желели да пренесете јавности и доносиоцима одлука?

Браца Ђорђевић: Лично, немам никакву дилему да је реч о незаконитој одлуци. Глас Америке је основан одлуком Конгреса 1942. године. Да ли је испунио своју мисију и да ли је време да више не постоји? Ту одлуку такође треба да донесе Конгрес. Ово је један од свега неколико медија широм света који су законом обавезани да буду фер и избалансирани. Истраживања наше публике показују да 80 одсто оних који вести добијају од Гласа Америке, верују да се ради о тачним и провереним информацијама. Један од угледних портала који оцењује извештавање медија (Media Bias Fact Check) описује Глас Америке као “најмање острашћен” и “високо” заснован на чињеницама. Процес који сваки текст или прилог пролази у Гласу Америке је изузетно ригорозан, са два уредника који прегледају сваки садржај, уз обевезног уредника за баланс код сваке приче из САД-а. Они који критикују требало би да узму и прочитају вести које смо објављивали свих ових година. На располагању им је садржај на скоро 50 језика и сав наш рад је потпуно јаван.

Глас Америке је покренуо и акцију за донације за раднике који су остали без плата, па сви који су у могућности могу да уплате новац на следећем линку.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси