Вести
01. 04. 2025.
АП: Глас Америке за сада побеђује на суду, јер судија блокира Трампову администрацију да отпусти особље
Глас Америке се још не може ућуткати.
Савезни судија је у петак зауставио напоре Трампове администрације да укине осам деценија стару међународну новинску службу коју финансира америчка влада, назвавши тај потез „класичним случајем произвољног и хировитог доношења одлука“.
Судија Џејмс Пол Откен блокирао је америчку Агенцију за глобалне медије, која води Глас Америке, да отпусти више од 1.200 новинара, инжењера и другог особља које је избацила пре две недеље након што је председник Доналд Трамп наредио смањење њених средстава.
Откен је издао привремену забрану приласка којом се агенцији забрањује „сваки даљи покушај отпуштања, смањење снаге или стављање на одсуство“ запослених или уговарача, као и затварање свих канцеларија или захтевање од запослених у иностранству да се врате у САД.
Наредба такође забрањује Агенцији за глобалне медије да прекине финансирање грантова за своје друге медијске куће, укључујући Радио Слободна Европа/Радио Слобода, Радио Слободна Азија и Радио Слободни Авганистан. Агенција је у четвртак саопштила да враћа финансирање Радија Слободна Европа након што му је то наредио судија у Вашингтону.
„Ово је одлучујућа победа за слободу штампе и Први амандман и оштар укор“ Трамповој администрацији због „потпуног занемаривања принципа који дефинишу нашу демократију“, рекао је адвокат тужилаца Ендрју Г. Чели млађи.
Приступ Трампове администрације је критикован
На саслушању у петак на Менхетну, Откен је окривио Трампову администрацију што је „разнела агенцију коју је законски овластио и финансирао Конгрес“.
Судија је критиковао руководство агенције, укључујући специјалног саветника Кари Лејк, што је „наизглед преко ноћи“ искључило глобални мегафон америчке владе без „без обзира на ефекте“.
Откен је пресудио након што је коалиција новинара Гласа Америке, синдиката и непрофитне новинарске групе Репортери без граница прошле недеље тужила Трампову администрацију да блокира резове. На крају, они траже да се Глас Америке врати у етар.
Тужиоци су тврдили да је затварање прекршило закључак суда током Трамповог првог мандата да новинари Гласа Америке имају заштитни зид за слободу говора који их штити од мешања Беле куће. Њихово одсуство у етру оставило је вакуум који попуњавају „пропагандисти чије ће поруке монополисати глобални етар“, рекли су тужиоци.
Трамп и други републиканци оптужили су Глас Америке за „левичарску пристрасност“ и неуспех да пројектује „проамеричке“ вредности својој публици широм света, иако му је Конгрес овластио да служи као нестраначка новинска организација.
Глас Америке се угасио убрзо након што је Трамп издао извршну наредбу 14. марта којом је смањено финансирање Агенције за глобалне медије и шест других неповезаних федералних ентитета – део његове кампање за смањење владе и њено усклађивање са његовом политичком агендом. Такође, овог месеца прешло се на раскид уговора ВОА са новинским агенцијама, укључујући Асошиејтед прес.
Бела кућа је сервис назвала „Глас радикалне Америке“ и рекла да ће Трампов налог „осигурати да порески обвезници више не буду везани за радикалну пропаганду“. Наводи се да је извештавање „сувише наклоњено“ бившем председнику Џоу Бајдену, као и приче о привилегијама белаца, расном профилисању и трансродним мигрантима који траже азил.
Конгрес је издвојио скоро 860 милиона долара за Агенцију за глобалне медије за текућу фискалну годину.
У току су додатне тужбе
Три савезне тужбе у Вашингтону оспоравају друге аспекте резова, укључујући и оне које су покренули директор Гласа Америке и три новинара. Откен је рекао да ће донети одлуку касније о захтеву владе да се његов случај пребаци тамо.
Глас Америке функционише од Другог светског рата, преносећи вести у ауторитарне земље које немају слободну штампу. Почео је као контрапункт нацистичкој пропаганди и играо је истакнуту улогу у хладноратовским напорима америчке владе да обузда ширење комунизма.
Према тужби, запосленима у Гласу Америке је речено да заврше своје преносе уживо 15. марта, а затим да напусте зграду. Убрзо након тога, наводи се у тужби, изгубили су приступ компјутерским системима агенције, укључујући е-пошту. Веб локација Гласа Америке за вести од тада није ажурирана.
Лејк, бивша водитељка ТВ вести и политичарка, рекла је да је одређивала колико је људи потребно да управљају неким од ових медијских кућа са минималним бројем запослених који је дозвољен законом.
Неки људи су враћени на посао и најмање један сервис – Радио Марти на Куби – се вратио у етар, рекла је Лејк за Оне Америца Невс Нетворк у интервјуу објављеном у четвртак на Кс.
„Имаћемо тужбе“, рекла је Лаке. „Ово је сасвим нормално. Били смо жртве — председник Трамп и ја — ‘закона’. То је иста екипа ликова која покушава да стави нагазне мине на путеве сваког корака који председник Трамп и ова администрација покушавају да ураде како би ову владу вратили тамо где ми то заправо можемо да приуштимо.“
Лејк је, понављајући притужбе Беле куће, рекла: „Желимо да будемо сигурни да су ове агенције у складу са нашим америчким вредностима. Ми причамо америчку причу. Не причамо приче наших противника.“
„Бога ми“, рекла је, „нећемо објављивати антиамеричко смеће“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.